Задава се тотална водна криза
Само за месец полезният обем на язовирите е намалял с 88 млн.куб.м
/ брой: 212
Министерството на околната среда и водите официално съобщи, че в следените от него 52 язовира към 25 октомври наличният полезен обем е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец, което според ведомството буди тревога и изисква предприемането на спешни мерки.
За ноември се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми - предвижда се да се ползват 442,2 млн. куб. м, което е с 29,55 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми.
Към момента с ниски нива в сравнение с предходни години са язовирите: "Тича", "Камчия", "Ястребино", "Ясна поляна" "Асеновец", "Среченска бара", "Йовковци", "Калин" и "Карагьол", използвани за питейно-битово водоснабдяване, и "Домлян", "Пясъчник", "Тополница", "Копринка" и "Жребчево", от които се използват значителни количества вода за напояване.
Екоминистерството е предупредило МРРБ, „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите, че ако тенденцията за малък приток се запази, не е ясно как ще се осигури питейно-битовото водоснабдяване догодина от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г. "Камчия" дава вода на Варна и Бургас, а "Тича" се използва за питейно-битовото водоснабдяване на Шумен, Велики Преслав и Търговище. "Ясна поляна" захранва всички населени места на юг от Бургас.
МОСВ апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите. Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.
При суша приоритет се дава на ползването на вода за питейно-битови нужди, но проблеми се задават и с напояването. Обезпокоително е как ще се осигури вода за напояване за сезон 2025 от язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“, посочват още от МОСВ. Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите и недопускане разхищението на вода. Необходимо е активно да се работи в посока на възстановяване и модернизиране на инфраструктурата за напояване. От екоминистерството добавят, че „Напоителни системи“ ЕАД следва да прецизира заявките си за годишен график за 2025 г., като се съобрази с разрешения годишен лимит в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.
Водата в София ще тече мътна
Във връзка с промяна схемата на водоснабдяване по основна довеждаща водопроводна мрежа е установено временно помътняване на водата в няколко квартала, прилежащи на ул. "Околовръстен път" - кв. "Манастирски ливади - изток", кв. "Манастирски ливади - запад", ж.к. "Бъкстон", м. Гърдова глава, кв. "Карпузица", кв. "Княжево", ж.к. "Овча купел", кв. "Горна баня" - под жп линията. Това съобщиха от пресцентъра на "Софийска вода". Екипите на дружеството правят всичко възможно да ограничат зоната на засегнатите клиенти и да приключат тази неизбежна експлоатационна дейност в най-кратък срок. До тогава остават в готовност за реакция при сигнали, свързани с експлоатационни проблеми и нарушения в качеството на водата.