06 Ноември 2024сряда07:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Поговорките невинаги важат

/ брой: 65

автор:Георги Георгиев

visibility 1749

"За едни сватба, за други брадва". Тази поговорка вероятно е най-подходящата след прочитането на анализа на уважаваната американска аналитична агенция "Стратфор". Но поговорките невинаги важат. Поне не и в случая. Популярната в последно време теза, че Русия печели много от нарасналите рязко цени на нефта, е вярна само наполовина. Премиерът на федерацията Владимир Путин ясно даде да се разбере, че Москва е разтревожена от по-нататъшен ръст на цените на "черното злато". В Кремъл намират за комфортни цени от порядъка на 100-120 долара за барел. Това ще позволи на страната да получи допълнителни приходи, с които да компенсира може би напълно бюджетния дефицит, при това в условията на съхранени, и да запази досегашния ръст на социалните разходи, които в Русия не бяха намалени по време на кризата. По-високите цени на нефта и газта укрепват и рублата. Нейното поскъпване пък оказва благотворно влияние върху ръста на инфлацията, която сега е най-голямото главоболие за икономистите в руското правителство. Ако обаче цените на енергоносителите продължат да растат и този процес стане траен и продължителен, това ще има отрицателни последствия за Русия. За разлика от другите големи износители на нефт и газ от Близкия изток и Северна Африка делът на въглеводородите в руския износ е "само" 50%. Останалата част от руския износ (например продуктите на химическата промишленост и на селското стопанство) е силно зависима от цените на горивата. Тъй като тези цени вътре в страната са почти изравнени с международните, всяко покачване води до оскъпяването на експортната продукция, а в момента руският неенергиен износ печелеше с по-ниските си цени на международните пазари. Ясно е, че Кремъл не е заинтересован от "задоблачни" цени на горивата, защото това ще се отрази неблагоприятно на други сфери от индустрията, а оттам - и на цялата икономика.
По този начин ситуацията в Северна Африка и Близкия изток буди много тревоги у руското ръководство и то изобщо не е заинтересовано (дори, ако щете, от меркантилна гледна точка) положението в региона да се влошава. И причините не са само икономически. Всяко будене на "арабския кошер" неминуемо ще доведе до ръст на екстремистките и терористичните прояви в мюсюлманските региони по света, в това число и в неспокойния Северен Кавказ. И това беше откровено заявено от президента Дмитрий Медведев. А на фона на тази заплаха никакви допълнителни приходи от нефт и газ не могат да звучат успокоително. Именно поради това руското правителство положи немалко усилия през последните седмици да се опита да успокои ситуацията, по-специално около Либия. Никой нормален световен политик няма нужда от още една война в района на Близкия изток. Последствията могат да бъдат напълно непредсказуеми. Но странно, изглежда именно към подобни непредсказуеми последици се стремят лидерите на страните от Западния свят. Явно здравият разум напълно е напуснал новото поколение политици, поне във Франция и Великобритания. Не е ясно какви сметки си правят, но този път техните народи също ще участват в плащането им.
Атомната авария в Япония също не носи някакви допълнителни дивиденти на Москва. По-скоро обратното. Преразглеждането на редица проекти за строеж на ядрени мощности в Европа и Азия може да доведе до загубата на редица перспективни и дългосрочни договори за руската промишленост. Разбира се, увеличеното потребление на въглеводородни горива може да компенсира в известна степен тези загуби, но не напълно. Смисълът на "ядрения ренесанс" в Русия през последните години бе и в това да се събуди намиращото се в коматозно състояние машиностроене. Сега над тези планове се сгъстяват облаците.
Ако има нещо, в което обаче от "Стратфор" да са прави, това е ситуацията с нарастващата радиофобия в Европа. В средносрочна перспектива това действително може да доведе - при определени обстоятелства, до засилване на енергийната зависимост от Русия. И това на фона на неспиращата истерия около "енергийната хватка" на Москва. Наистина, както се казва в една друга поговорка: "Когато Господ иска да накаже някого, първо му взема ума." Тази поговорка поне до момента важи във всички случаи.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ