28 Август 2024сряда02:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На дъното сме в ЕС по покупателни способности

Средната годишна заплата у нас е около 13 000 евро, в общността вземат средно по 40 000 евро, а в Люксембург - двойно повече

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 478

„Евростат" изчислява, че средната годишна работна заплата в ЕС е близо 40 000 евро. Абсолютните рекордьори са в Люксембург. Там за една година взимат двойно повече. Следват ги Белгия и Австрия - с около 10 хил. евро по-ниска годишна заплата. България е накрая на класацията с 13 000 евро на година. Преди нас са румънците с не чак толкова голяма разлика от 1500 евро повече, а пред тях - хърватите, които ни изпреварват с близо 5 хиляди евро. За последните 7 години най-висок ръст са отбелязали заплатите у нас и в Румъния, като в България увеличението е било двойно. Въпреки това сме на дъното по доходи.
Според европейската статистика средният разход на работодателите за един час труд е най-нисък у нас - малко повече от 9 евро на час, при средно три пъти повече за общността. Преди нас са Румъния и Унгария, а най-скъпо излиза на работодателите в Люксембург, Дания и Белгия, където разходите за час труд се движат около 50 евро.
В това число влизат не само заплатите, но и разходите като социалноосигурителни вноски например. Техният дял също е много различен в отделните държави. В Швеция, Франция и Италия той представлява близо една трета от целия почасов разход, а в България - 13%.
Люксембург запазва челното място и по брутен вътрешен продукт на глава от населението, изразен в стандарти на покупателна способност. Там тя е със 140% над средното ниво за Европейския съюз. Следват Ирландия и Нидерландия, а последната позиция е за България. У нас можем да си позволим с една трета по-малко от това, което средно могат останалите европейци.
Съвсем малко повече могат да си купят гърците, които са непосредствено преди нас. Докато в останалите държави процентът е висок, но пада, в България той е нисък, но расте, макар и доста плахо. За последните две години е нараснал най-много именно у нас и в Португалия - с между 7 и 8 пункта.

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 163

Цените по морето падат с 20%, сезонът продължава до октомври

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 163

Кафето в Гърция рязко поскъпва

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 163

Производството на сладолед у нас намаля драстично

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 163

Гърция подготвила нови социални мерки

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 163

„Таймс“: Русия е близо до победа в Донбас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 163

Париж удължи ареста на Дуров

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 163

Преговорите за Газа вървят към провал

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 163

"Пенчо бре чети..."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 488

/ брой: 163

Размиване на отговорности

visibility 405

/ брой: 163

Потресаващо мълчание

visibility 397

/ брой: 163

Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 163

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ