24 Юли 2024сряда16:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световната лазерна физика идва у нас

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 900

23-ата международна eжегодна конференция по лaзерна физика ще се състои от 14 до 18 юли 2014 г. в София, съобщиха от БАН. Форумът ще е в хотел "Рамада" (бивш Princess) и е под патронажа на президента Росен Плевнелиев и председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.
Конференцията LPHYS, която е създадена от Нобеловия лауреат акад. Александър Прохоров, е значимо международно събитие в областта на лазерната физика, фотониката и приложенията й.  Очаква се да присъстват над 400 участници от 38 държави - всички държави на ЕС, Австралия, Бразилия, Китай, Индия, САЩ, Русия, ЮАР, Япония и др. Национален организатор на събитието е Институтът по електроника при БАН, в който е разработена първата българска лазерна система - само две години след създаването на първия лазер в света. Лазерната физика е едно от водещите направления в института, където се създават нови апарати и методики с приложение в медицината, екологията, промишлеността, дизайна, нанотехнологиите и новите материали.
Съорганизатори на форума тази година са Институтът по Обща физика на Руската академия на науките, Международният лазерен център на Московския държавен университет, Националният изследователски ядрен университет в Русия, както и научните списания Laser Physics и Laser Physics Letters, издания на IOPscience, Великобритания.
Конференцията ще премине в рамките на честването на 50-годишнината от получаването на Нобеловата награда по физика през 1964 г. от акад. Николай Басов, акад. Александър Прохоров и проф. Чарлз Таунс - "За фундаментални работи в областта на квантовата електроника, които са довели до създаването на лазера и мазера".

 

 

 

Глобалният Юг аплодира Китай

автор:Дума

visibility 210

3000 престъпления на ден срещу жени

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 139

Словакия получи от САЩ два Ф-16

автор:Дума

visibility 416

/ брой: 139

14 палестински фракции се споразумяха в Китай

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 139

Унищожител и гробар

автор:Александър Симов

visibility 478

/ брой: 139

Светът пак е Олимпиада

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 139

Напразни надежди

автор:Евгени Гаврилов

visibility 425

/ брой: 139

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ