Карта на 8000 римски паметници дари министър Стоянович на музеите
/ брой: 142
На официална церемония миналата седмица министър Петър Стоянович дари на регионалните археологически музеи в страната по един екземпляр от информационната система Tabula Imperii Romani К-35/2 Philippopolis, закупена със средства на МК. Системата е дело на издателство Tendril Publishing House и е създадена от екип от около 50 души - археолози, историци, филолози, картографи и нумизмати, ръководени от проф. Румен Теофилов от Националния археологически институт с музей при БАН. Картата на римския период от нашата история съдържа подробни описания на 8000 археологически обекта на територията на страната, датирани към І до VІІ в. Те са картирани на картен лист K-35/2 Philippopolis, който обхваща около 75 000 кв. км от територията на България, съобщиха от МК.
Според Борислав Павлов от издателство Tendril Publishing House изданието е особено ценно и с това, че в него са представени и описания на картографираните обекти от епохата на Римската империя според тяхната степен на проученост - от съобщения от по няколко реда до студии от по няколко страници. Информацията включва и най-пълната до момента библиография на римските археологически изследвания в България, които са вече на 150 години. В цялата страна са запазени великолепни паметници от епохата, когато земите ни са били част от Римската империя - градове, крепости, пътища, вили, некрополи и пр.
Към книжното тяло на изданието има и DVD. Книгата намира много добър прием в международните специализирани научни среди, но тя до момента бе почти недостъпна за българските музейни специалисти поради високата си цена, която е колкото средната заплата на работещ в музейната сфера, отбеляза Павлов.
Системата, която получиха 12 музеи у нас, е много полезна при теренни археологически проучвания и спасителни разкопки. А също - в борбата срещу иманярството, което е истински бич за археологическите паметници у нас. Изданието е на английски език и е предназначено за специалисти по римски изследвания от университети и научни центрове по света. Самата инициатива Tabula Imperii Romani стартира през 30-те години на ХХ в. с цел да се изработи подробна карта на Римската империя с данни за всички идентифицирани и проучени археологически обекти от периода І-VІ век. За целта територията на империята е разделена на картни листове. Днешните български земи попадат в картни листове К-34 и К-35. До момента са издадени 34 картни листа от инициативата. Това е първото цялостно българско издание на картен лист, уточниха от МК.