Фелдшерите вече ще имат своя съсловна организация
Самостоятелната структура дава възможност за подобрявяне на регулацията и самоконтрола на медицинските специалисти
/ брой: 70
Без разисквания и със 146 гласа "за" депутатите приеха на първо четене промени в Закона за съсловните организации, с които се създава професионално-съсловна организация на фелдшерите и лекарските асистенти. По-рано законопроектът бе приет единодушно и в парламентарната Комисия по здравеопазване, макар че срещу него бяха от Българския фармацевтичен съюз и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. В момента фелдшери и лекарски асистенти членуват в Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) заедно с медицинските сестри, акушерките, рехабилитаторите, рентгеновите лаборанти, въпреки че от години фелдшерите се борят за своя организация. През последните години от асоциацията се отделиха помощник-фармацевтите и зъботехниците, но и до момента остават дискусионни въпросите за разширяването на правомощията на организациитe, достатъчна ли е членската маса за поддържане на регионални структури.
Самостоятелната съсловна организация ще даде възможност на тези специалисти за подобряване на регулацията и самоконтрола, както и воденето на самостоятелен регистър и осигуряване на продължаващо обучение, е записано в мотивите на законопроекта.
По време на обсъжданията на докумнта в парламентарната здравна комисия председателят на БАПЗГ Милка Василева обясни, че съгласно Устава на организацията, фелдшерите и лекарските асистенти, които досега бяха част от нея, са представени на квотен принцип във всички регионални и национални ръководства, има и Консултативен съвет на фелдшерите и лекарските асистенти. По време на заседанието на здравната комисия Василева заяви, че при отделянето тепърва ще трябва да се изготви нов Национален електронен професионален регистър, а вече има в БАПЗГ и той е имплементиран в НЗИС и, по думите й, фелдшерите и лекарските асистенти вече имат право да изписват електронни рецепти.
Справка на ДУМА в НСИ показва, че през 2010 г. фелдшерите в лечебните и здравни заведения в страната са били 2417, а през 2022 г. - 1733 души. Смята се, че лекарските асистенти са около 130 души, но точни данни няма. По-голямата част от фелдшерите са на около 60 и повече години.
Според проектозакона се запазва статута на съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. В обхвата на нормативната уредба ще попаднат всички, които упражняват регулирана професия, свързана с полагането на здравни грижи от лекарски асистенти, ще може да се поддържа актуална информация за упражняващите тази дейност, ще се създадат етични правила и правила за добра практика. Според вносителите на проекта всичко това ще доведе до повишаване на качеството на предлаганите услуги и ще улесни контрола върху тях.