Комисията за защита на потребителите отчете нарастване на нарушенията в търговските обекти около Великденската кампания тази година спрямо предходни години. В периода от 8 до 16 април бяха извършени 239 проверки на търговски обекти в цялата страна, като 161 от тях - съвместно с представители на Българската агенция по безопасност на храните, посочиха от КЗП. Установени са 20 нарушения на потребителското законодателство при едва 8 за същия период преди три години, когато са били последните великденски проверки.
Основните нарушения се отнасят до липса на ясно обозначени цени, несъответствие между етикет и реален произход на стоката, както и съмнения за подвеждаща търговска практика.
Сред по-сериозните констатации са случаи на агнешко месо, представено като българско, посочват от КЗП. Изискано е съдействие от БАХБ за удостоверяване на произхода. От комисията не посочват за какви количества става въпрос, нито от коя страна е внесено агнешкото, представено като българско. От браншовите сдружения на овцевъдите предупредиха за тази опасност, като посочиха, че преди Великден в страната са влезли близо 800 тона агнешко месо от Нова Зеландия, Македония и Гърция. Точно преди Великден от БАХБ обявиха, че твърденията за новозеландско агнешко, продавано като българско, са "абсолютно неверни и се базират на спекулации, за които не се предоставят конкретни факти или доказателства". БАХБ обаче не е коментирала дали македонско или гръцко агнешко не е предлагано като българско.
Продават се и ягоди с обявен български произход, въпреки че по опаковка и придружаващи документи произходът е гръцки, съобщиха от КЗП. За яйца, продавани като обогатени със селен, е поискано съдействие от съответните контролни органи относно достоверността на тази информация.