"Европейски" принципи?
/ брой: 45
С 47 гласа "за" и 10 "против" Комисията по външни работи на Европейския парламент прие резолюция, с която за девети път Европарламентът изисква незабавно започване на преговори за членство на бившата югославска република Македония (БЮРМ) в ЕС. Резултатите от гласуването ясно показаха, че внесените изменения и поправки от коалираните евродепутати на Гърция и България не са повлияли на резолюцията, видяла бял свят след последния доклад за напредъка на Македония. Нещо повече. В документа се призовават правителствата в Атина и София да предприемат конкретни стъпки за намиране на взаимноприемливо решение, като се ПОВТАРЯ (!!!) важността и необходимостта от конструктивен подход за решаване на двустранните въпроси със съседите. И цялата тази тирада - в контекста на идеята, че въпросът за името, което е двустранен въпрос, не трябва да представлява пречка за започване на преговори.
Рамо в посока на позицията "Македония час по-скоро в ЕС" даде испанският евродепутат Жорди Себастия, който разкритикува картата на диалектите извън границите на България, издадена от БАН. В писмо до ЕК той обвини България в разпространяването на стара "ултранационалистическа идеология" и че картата де факто отричала съществуването на македонски език. А всички македонци в България, Македония, Гърция и Албания говорели на български диалекти. Тирада, последвана от риторичния въпрос дали подобни проекти (финансирани от европейски фондове?) не са в разрез с европейските принципи.
Кои точно принципи?
Тези "сериозни" аргументи са директна намеса на силния Запад в ЕС в политическите решения, които нашите власти трябва да приемат окончателно по темата БЮРМ? Припомням си думите на проф. Божидар Димитров: "Безусловно приемане на Македония в ЕС означава да се съгласим с всички нейни претенции спрямо България". Сиреч - с македонско малцинство в България, с присвояването на почти цялата ни история, на културното ни наследство и пр. Кога европейците ще спрат да ръчкат на Балканите?