Генерал Кольо Милев:
Бъдещето на Търговище е в нашите ръце
Областта се нуждае от силно лоби в централната власт и прагматични решения, категоричен е водачът на листата на "БСП за България" в 28 МИР - Търговище
/ брой: 129
"С грижа за Търговище" - под това мото кандидатите за народни представители от "БСП за България" в 28 МИР поканиха на обществена дискусия в областния град бизнесмени, учители, лекари, хора на духовността. Водачът на листата генерал Кольо Милев посрещна с добра дума всеки от дошлите да споделят виждания за бъдещето на региона. Листата на социалистите и техните коалиционни партньори в област Търговище подкрепи и евродепутатът от БСП Петър Витанов.
"Икономиката трябва да има повече от един двигател, за да се развива ускорено. Област Търговище е с потенциал в земеделието, добри са перспективите за инвестиции в различни производства. На Търговище му липсва силното лоби в централната власт и прагматични решения, които да осигурят развитието на региона. Всичко е в нашите ръце", заяви генерал Милев.
Демографският проблем е най-сериозният в областта, обобщи водачът на листата на "БСП за България". И посочи основната причина за кризата - липсата на поминък, на работна ръка, на възможности за реализация на младите. Ако в останалите области на България работещите с основно образование са средно 18 на сто, в Търговище са 36 на сто, което означава, че тези хора са с ниска квалификация и образование, ниско платени, обобщи Кольо Милев тревожната статистика. Хората с по-високо образование бягат от Търговище. "БСП за България" има сериозни приоритети и един от тях са именно младите, припомни генерал Милев.
На много места в областта улиците не са ремонтирани от години. Не искам да говоря за липсата на канализация, за сметосъбирането, за проблемите в транспорта. Пари има, виждате как безпринципно бяха раздавани. Тук е мястото да отворим дума за липсващата децентрализация и наливането на средства в определени проекти в София и още някои избрани градове, подчерта водачът на листата.
Земеделието предоставя сериозни възможности за област Търговище, но целта е да преработваме тук това, което произвеждаме, заяви Кольо Милев. И допълни, че регионът има възможности в тази насока, както и в сферата на биоземеделието.
В областта сериозни са проблемите на здравеопазването - един общопрактикуващ лекар тук обслужва средно над 2300 души, съобщи водачът на лявата листа. Къса се връзката между бизнеса и професионалното образование, между обучението и практиката, сподели кандидатът за народен представител впечатленията си от срещите с учители и директори.
Като бъдещ депутат от област Търговище генерал Кольо Милев да стане инициатор за създаването на работна група с представители на областите Търговище, Разград и Шумен, която да съдейства за възстановяването на летището в Търговище, предложи Стоян Станчев, бивш работник от военния завод "Хан Крум". Той настоя генералът да поеме ангажимент, че военният завод няма да бъде закрит, както и че част от проектите за модернизация на Българската армия ще поемат към Търговище, за да има работа за хората. Местните поставиха с болка проблема за унищоженото в годините поливно земеделие. Земеделският производител Дончо Владимиров поиска БСП да се ангажира със специални проекти за оземляване на хората, а не българската земя да се изкупува на безценица от земеделски октоподи.
Необходимо е БСП да защитава своите кадри и да не се срамува, нито да се отрича от своето минало, категорична бе Ирина Ризова. Не може да не реагираме срещу фалшифицирането на историята, да оставаме безразлични към обругаването на антифашисткото ни минало, заяви Ризова. Председателката на местната организация на Българския антифашистки съюз Костадинка Христова изрази възмущение от отказа на Столичната община да разреши изграждането на паметник на децата, жертви на фашизма. Инициативата на вестник ДУМА е прекрасна, има събрани средства, има проект и ако София не иска, ние сме готови да подслоним този паметник в Ястребино, заяви Христова.
Тази среща ще остави следа във всички нас, обобщи генерал Милев. И пое ангажимент да работи с душа и сърце, с целия си опит и способности за бъдещето на Търговище.
"B Eвpoпa никой не се съмнява, че Бopиcoв и ГEPБ cи oтивaт. Двaмa oт нaй-aвтopитeтнитe aмepикански сенатори зaявиxa, чe имaмe пpoблeм c кopyпциятa. B cъщoтo вpeмe Бopиcoв oтчaянo тъpcи пoмoщ oт Typция и Epдoгaн зa избopитe. В цялaтa cтpaнa ce yceщa, чe cтpaxът e пpeoдoлян и пpoмянa щe имa", заяви Петър Витанов. "Бeз cилнa лeвицa, нe мoжe дa имa cилнo yпpaвлeниe. БСП не иcкa дa взeмa oт бoгaтитe, a дa нaпpaви тaкa, чe дa нямa бeдни, и дa cпpe peкета срещу бизнеса. БСП няма да вдига данъци, напротив - предлага облекчения", отбеляза Витанов.
Д-р Светослав Стефанов, кандидат за депутат:
Последните десет години са загубени за здравеопазването
В Търговищка област болките в здравеопазването са няколко. На първо място е проблемът с кадрите. Има голям недостиг основно на общопрактикуващи лекари и на медицински сестри. Налага се в медицински заведения част от работата да се извършва и от немедицински кадри. Търговище е областта с най-малко общопрактикуващи лекари в България на глава от населението. В община Антоново има само един общопрактикуващ лекар, като колежката е в следпенсионна възраст. В Омуртаг и в Попово дефицитът също е голям. Поради смърт на лекар съм молил други колеги да запишат неговите пациенти за свои, тъй като те останаха без лекар. Не искам да мисля какво ще се случи, когато някой колега реши да се откаже или поради друга причина да спре неговата практика.
Последните десет години са загубени за българското здравеопазване по отношение на кадровата политика. Необходимо е много време, за да се промени обучението по медицина и специализацията. В годините бе създаден недобър имидж на специалността Обща медицина, която в Западна Европа е доста търсена, уважавана и оценявана.
Здравеопазването е консервативна система, която не търпи резки промени. Добре е всички стъпки да се обсъждат внимателно и в детайли със съсловието.
Николай Черкезов, кандидат за депутат:
Искаме едно и също, да го направим заедно
В последните години поставят БСП в различни схеми. Напоследък - в статуквото. За кое статукво говорим? За това, за което в момента излиза истината от служебното правителство? За корупционни сделки, за обръчи от фирми, за единоначалието... БСП не е част от това статукво. Някои постоянно искат на гърба на социалистическата партия да си правят кампанията и политическите проекти. Може би политическата ни култура е позападнала и, вместо да гледаме кой какви политики предлага, гледаме кой по-голямо шоу прави.
С това политическо разслоение е необходима сериозна голяма коалиция, за да има управление. Въпросът е останалите партии готови ли са? Влизаме във времето на широките коалиции. Така обявилите се партии на протеста, каквото и да значи това, дали ще имат политическата култура, за да се стигне до компромиси за нещо повече от тяснопартийна идея в името на България. Ако продължаваме да говорим с кого не искаме и кого не харесваме...
Не трябва ли водещото да е какво ще направим за хората в България? Ако две или три партии искат да направят едно и също, какъв е проблемът? Личностен? Тяснопартиен? В краткия предишен парламент всички започнаха с острите изказвания, кой да управлява тогава? БСП няма съществени различия с част от партиите на протеста, както се наричат - подредена държава, разделение на властите, нормална обстановка за бизнес, по-високи доходи и стандарт. Не може ли да има програмно или независимо как ще го нарекат правителство? Всички го искат, кой да го направи е въпросът.
Снимки АВТОРКАТА