Споразумението
/ брой: 82
След много емоционални напъни и срещи, белязани с някакво мисловно напрежение, ГЕРБ и "Обединени патриоти" родиха позната от Тройната коалиция формула България да се ръководи от "политически съвет". Бойко Борисов днес иска да е като бившия си патрон Симеон Сакскобургготски. Но Борисов играе нова роля - на "обединител на нацията". Затова беше поканата му в правителството да събере едва ли не целия политически спектър от 44-ия парламент. През последните 6 години, в които ГЕРБ управляваше пряко държавата, формулата "политически съвет" беше многократно ругана и давана като много лош пример. Днес обаче тази формула е удобна за ГЕРБ и се очертава да си я лепне като своя. Борисов очевидно е белязан от историческа деменция. При него съществуват единствено понятията тук и сега. И в този смисъл "политическият съвет" на Двойната коалиция трябва вероятно да се възприема като вид новаторство с печата на ГЕРБ.
Всичко това щеше да мине под знака на обикновената имитация, ако приоритетите в коалиционното споразумение носеха поне някакво облекчение за изстрадалия ни народ. От него ясно личи, че "Обединени патриоти" са забравили, че искаха излизане от Евросъюза и, втренчени във властта, се подписват под решение да бранят членството на България в ЕС и институционалната принадлежност към Брюксел и ценностите му. Във въпросното споразумение се мъдрят типичните Борисови заплахи, че сме в навечерието на война. Само дето не се посочва откъде ще дойде тя. Или просто по принцип трябва да си седим уплашени.
Но онова, което кара четящият да се стресне наистина, не е европейската ориентация на "патриотите" или управленските амбиции на ГЕРБ да ни държи стреснати до живот. А липсата и на дума по темата, че в България войната трябва да е срещу повсеместната бедност. Защото богатите са 3%, но 70% от българите са в графата на обречените. За тях това "споразумение" гарантира още 4 години трайна мизерия.