05 Ноември 2024вторник07:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

АгроДУМА

Ръст в производството на домати, краставици и пипер

/ брой: 48

автор:Дума

visibility 23749

Производството на домати, краставици и пипер през 2019 г. ще се увеличи в сравнение с 2018-а, прогнозират анализаторите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) към Института по аграрна икономика.  Максималното производство на домати се очаква да достигне 164 хил. т. Това представлява ръст с около 9% в сравнение с предходните 3 години. Производството на пипер се очаква да се доближи до годишни нива от 48 хил. т. Максималното количество прибрани краставици през 2019-а се оценява на 70 хил. т. Тези резултати са с около 11% над тези за предходните 3 години. Увеличението, което се предвижда в производството на основните зеленчуци, се основава на допусканията за добри природни условия и постепенно стабилизиране на производството. 

Изкупните цени на зеленчуците се отличават както с големи сезонни колебания, така и със значителни годишни изменения. При полските домати по настоящи прогнози се предвижда цена от 0,63 лв./кг, с 8% над цената за последните 3 години. При оранжерийната продукция изкупната цена се изчислява на около 0,92 лв./кг. При полския пипер изкупните цени се очаква да бъдат на нива от 0,68 лв./кг. Тази цена е с около 2% под средната за 2016-2018 г. При краставиците на открито изкупната цена вероятно ще е на нива от 0,85 лв./кг - 5% над средното за последните 3 години, докато при оранжерийното производство цените ще са около 1,29 лв./кг - 7% над тези от последните 3 години.

Междувременно ЕК одобри нови правила за държавните помощи в земеделието, като повиши максималния таван на помощта de minimis, която националните власти могат да отделят без предварително одобрение от комисията. Сумата вече е 25 хил. евро. Максималният размер на държавната помощ на стопанство за 3 години вече ще е 20 хил. евро. Ако държавата не харчи за такава помощ повече от 50% от определения таван от 1,25% от брутната селскостопанска продукция за подпомагане на един сектор, помощта може да нарасне до 25 хил. евро.

Няколко са очертаващите се тенденции в страните с по-високи потребителски възможности. Около 40% от потребителите в ЕС пазаруват биологична продукция, а около 50% търсят продукти от къси вериги на доставка. Паралелно расте консумацията на сезонните зеленчуци и плодове. Топлата зима в Европа през последните седмици не създава предпоставки за сътресения на пазара на зеленчуци по отношение на снабдяването. Това води и до леко понижение на февруарските цени в сравнение с тези от януари. При доматите цените на едро в световен мащаб намаляват с 1% в сравнение с януари. Цената в основните производителки на домати в ЕС - Холандия и Испания, през февруари е около 1,18 евро/кг. На годишна база цената при основните производителки на ЕС ще бъде с около 12% по-ниска. Цените на едро в съседна Турция на годишна база обаче са по-високи с около 11% и варират около 0,38 щ.д./кг. При пипера с изключение на Испания, където цените растат с около 5% в сравнение с предходния месец, в останалите страни на ЕС те леко се понижават, като най-ниски остават в Холандия - около 0,84 евро/кг. В Турция цената на едро е около 1,20 щ.д./кг, което е 26% над миналогодишната цена за същия месец. През февруари цените на краставиците в основните ЕС производителки (Испания, Холандия и Полша) леко се понижават на месечна база - до около 0,95 евро/кг. На годишна база цените на едро са с около 30% под миналогодишните, а по-голямо увеличение се очаква от средата на март.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ