10 Ноември 2024неделя00:29 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Интервю

Асена Сербезова

Няма фарма-мафия, има хора, които насаждат омраза

Христо Хинков пропиля безценно време за реформи в системата, казва бившият здравен министър

/ брой: 189

автор:Аида Паникян

visibility 1198

Асена Сербезова е родена на 30 март 1973 г. Между юли 2014 г. и август 2018 г. е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на здравеопазването. Била е член на Управителния борд на Европейската агенция по лекарствата и член на Комисията за оценка на здравните технологии. От февруари 2020 г. до декември 2021 г. е председател на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз. На 13 декември 2021 г. е назначена за министър на здравеопазването в правителството на Кирил Петков.


- Госпожо Сербезова, обвиниха Ви, че сте министър на фарма-мафията, вярно ли е?
- Аз бях министър на здравеопазването в 99-тото правителство на Република България като за разлика от много други на подобна длъжност, постъпих след данъчна проверка за пет годишен период, която не доказа никакви зависимости и несъответствия. Преди това, в качеството си на член на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, както и на Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, в продължение на общо 5 години съм била обект на рутинни проверки от Сметна палата, а в последствие и КПКОНПИ, които също не са установявали несъответствия и зависимости. АДФИ провери и дейността ми като директор на Агенцията в продължение на три години - проверка, която също не доказа нарушения. Определям подобни "твърдения" като предизборна риторика и опит за печелене на внимание. Изразът "фарма-мафия" е подходящ за онези, които живеят в конспиративните теории, живот, който не подхожда на бивши министри на здравеопазването. Защото, ако като мислене подобни хора са в конспирациите, как ще бъдем сигурни, че управляват реалността?
Какво точно е фарма-мафия, попитайте ги. Дали имат предвид фармацевтичните фирми, които влагат милиарди в разработването на нови лекарствени продукти, които спасяват и удължават животи? Или имат предвид дистрибуторите на лекарства, които организират логистиката и снабдяването на аптеките и болнични лечебни заведения? Или имат предвид фармацевтите в аптеките, които бяха единствените, които не се уплашиха от това да бъдат на първа линия, в условията на неизвестност и подложени на стотици безмислени по онова време проверки? Или може би лекарите, които предписват лекарствата? Или пък онези, които ги рекламират сред медицинската общественост и медиите, с цел да ги приближат до тях и да осигурят рационалната им употреба? Докато беше министър на здравеопазването проф. Ангелов остро осъди използването на израза "бяла мафия", като намери пряка връзка между честата му употреба и зачестилите случаи на насилие към лекарите. Сега, като не е министър, защо употребява така често, пък макар и предизборно израза "фарма-мафия"? И ако утре някой пациент нарече така негов колега в аптека, ще има ли връзка с това насаждане на омраза, и то от хора с публично отразяване?
Е, тук е България...Държавата, в която могат да те обвинят за няколко часа в тероризъм, заради това, че си изказал професионално мнение, базирано на публично налична информация...Така както направиха с мен.
- Как си обяснявате появата на тези обвинения?
- Нека да дам контекста на голямата картина, в която са онези, които ме обвиниха. Картина, която всъщност е умалена гротеска на обществото ни, в която са размити представи за добро и лошо, за престъпление и наказание, за законно и незаконно. Картина, в който има партньори в бизнеса и административната работа, отношения на зависимост и подчиненост. Този, който първи употреби изразът "фарма-мафия", заедно с името ми, което след това други от контекста го повториха, играе ролята на "свидетел" в досъдебното производство, в резултат на което за няколко часа ме обвиниха в тероризъм през 2020 г., взеха ми отпечатъци и ми направиха полицейска регистрация. "Показанията" му всъщност са интервюта, в които обилно използва този израз многократно, наред с други клевети. Никакви факти. Съдът ме оправда, но му трябваше една година. Тормозът чрез словото и намесата ми в личния и професионален живот продължи, включително чрез използването на снимки от най-съкровените ни семейни празници. Ако има бяла мафия, има и фарма-мафия, тази каква е? Какво име ще й дадем и как ще се борим с нея? Ще допуснем ли задкулисно (въпреки че вече доста дръпнаха завесите) да ни управлява? И да линчува през медиите всеки, който е дръзнал да й се опълчи? Този, обаче, който заема важната позиция на здравен министър не би следвало да използва поста си в тяхна услуга или най-малкото ако го прави, трябва да е готов да докаже думите си. Защото думите, произнесени от един здравен министър имат особена сила за хората. А този, който не го осъзнава, не заслужава да е на този пост.
- Каква е причината за недостига на лекарства? Депутатът от ГЕРБ Костадин Ангелов ви обвини, че сте в основата на тази липса.
- Проф. Ангелов ме обвини лично като виновна за недостига на лекарства в България и отново както в историята от месец юни тази година ме заплаши с прокуратурата. Недостигът на лекарствени продукти е явление, което изисква съответното ниво на познаване и експертност, за да бъдат решени проблемите с осигуряванета на необходимите лекарства трайно във времето. Данните в Европейския съюз сочат, че основни причини за генериране на недостиг на лекарства са проблемите с производството и процесът на оттегляне на определени лекарствени продукти по икономически причини.
Само за проф. Ангелов основната причина за недостиг на лекарства съм аз - твърдение, което показва дълбоко непознаване на тази проблематика. Недостигът на едни или други лекарства в България е резултат от цялостната лекарствена политика, която се провежда в последните години, а не от "замяната" на една формула с друга преди година - действие, което е законосъобразно и което проф. Ангелов определя популистки като основната причина за недостиг. Каква е истината обаче? Лекарствената политика в България е организирана така, че законодателството го предполага. Няма улеснен паралелен внос на лекарства в недостиг , няма възможности за генерично заместване, няма пълна дигитализация на процеса на предписване и отпускане на лекарствата (за да знаем какво се случва с всяка една опаковка на територията на страната), а политиката на ценообразуване и механизма за устойчивост на НЗОК "прогониха" стотици продукти от лекарствения пазар в България. Едва 29% от лекарствата за редки заболявания, които са разрешени за употреба в ЕС са налични в България. В периода 2014-2022 г. 3000 лекарства са изтеглени от българския пазар и това няма нищо общо с каквато и да била формула! Изпълнителната агенция по лекарствата изнесе наскоро данни, които опровергават тезата на Ангелов. Агецията съобщи, че са уведомленията по за трайно или временно преустановяване на доставки, които са получили от притежателите на разрешения за употреба са 420 бр. - 370 са за временно, а 50 са за постоянно преустановяване и това няма нищо с никаква формула. Време е да се спре с невежеството по темата лекарствена политика и да оставят експертите да предложат решения.
- Здравният министър Христо Хинков каза че не е съгласен с уволнението на негов зам министър. Твърди, че се месите в работата на здравно министерство. Вярно ли е това?
- Бих определила това обвинение като нелепо и част от контекста на отговора ми на първия въпрос, тъй като към момента аз не заемам никакви длъжности в Министерството, нито в парламента, нито пък част от ръководството, или дори член на партия. Аз съм представител на Българския фармацевтичен съюз във Висшия съвет по фармация, който е колективен консултативен орган към министъра - в този съвет влизат много университетски преподаватели и обикновено се събира 2-3 пъти годишно (прекалено ниска честота за влияние, при голяма численост на съвета, и решения, които се вземат с гласуване). Ако министър Хинков не е съгласен с освобождаването на човек от неговия екип, не виждам защо не е застанал зад него и мотивирано не е подкрепил неговото оставане. Така както направих аз, за което благодаря на Кирил Петков и Корнелия Нинова, които подкрепиха избора ми. Но го направих лично, застанах с името си,  и не се оплаквах през медиите, нито ги информирах за дилемите си. Питам, ако някой не може да застане зад хората, с които иска да работи, кой ще му има доверие, кой ще застане зад него чрез работата си, как ще мотивира и вдъхновява членовете на екипа си? А какво ли мисли премиера за този, който го критикува през медиите, че всъщност му пречи да работи и "щял да се бори с решенията на правителството"? Та той не е ли част от това правителство? Със себе ли се бори?
- Как оценявате работата на здравното министерство от началото на мандата досега?
- За мен това ще си остане най-загубеното ценно време за реформи на българското здравеопазване. Предложеният проект на методика за изработване на нова здравна карта е меко казано скандален, защото предвижда драматично увеличение на броя на леглата, от което нямаме нужда, защото и без това сме първата в ЕС държава по брой на леглата на главата от население, но за сметка на това пък лекуваме най-болното и най-кратко живеещото европейско население. Искам само да припомня, че през 2018 г. бе обявено, че според тогавашната карта има излишък на болнични легла за активно лечение и те трябва да бъдат съкратени с 6000... Как да си обясним тази рязка промяна в политиката на Министерство на здравеопазването? От какво е мотивирана и какви са аргументите за това? Наясно ли е министърът, че така ще задълбочи недостигът на кадри и ще затрудни функционирането на държавните болнични лечебни заведения, което ще постави в условията на пряк риск изпълнението на целите от националната здравна стратегия и следователно и националната сигурност, в дългосрочен аспект.
- Ще потърсите ли правата си в съда по повод произнесeните от Хинков обвинения?
Разбира се, че ще ги потърся, знам, че са някъде там, в съдебната зала.Министър Хинков си позволи директно да ме клевети. Според него "очевидно проф. Сербезова е в тази цялата игра с реекспорта на лекарства". Каква е тази "цяла" игра с реекспорта, която е очевидна за д-р Хинков, аз не знам. Нека той да я обясни. Не само на съда, но и на ДАНС също, защото докладът на агенцията за недостига на лекарства е само пет страници и очевидно я няма анализирана "цялата" игра.  Вероятно той може да им помогне да допълнят познанията си. Нищо, че лекарствената политика не му е силата.


Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ