Ех, тези пари...
/ брой: 119
Аида ПАНИКЯН
Вторачени в болниците, дори експертите забравят да броят болничните легла. А те не са просто кревати. Нужна им е апаратура и оборудване, които отговарят на съвременните медицински стандарти. И още по-важното - необходим е квалифициран медицински екип.
От началото на промените до днес у нас се говори за големия брой болници. Години наред здравни министри опитваха всячески да ги намалят. В Министерството на здравеопазването поне 3-4 национални здравни карти, за чието изработване бяха вложени милиони, събират прах. Никоя не даде резултат. Защото не е изгодно. Защото болниците са търговски дружества. На пациента може и да не му се нрави, че трябва да пролежи 2-3 дни в болница за изследвания, но... Трябва да бъде усвоена клинична пътека, т.е. пари.
В България нито болниците ще намалеят, нито болничните легла. За разлика от ЕС, където намаляват. В същото време у нас почти отсъства звеното за продължително лечение и рехабилитация. Въпреки че сме едни от най-болните и най-застаряващи европейци.
Всяка година у нас се наливат все повече пари за болнично лечение. И всеки критикува системата за безотговорното пълнене на тази каца без дъно. Всяка година се увеличават хоспитализациите. И тази снежна топка става неконтролируема. Всяка година критици авторитетно отбелязват, че у нас няма профилактика. Да, няма. Но за нея няма нито пари, нито интерес за провеждането й. Тя е изгодна за здравето на хората, но не и за система, изградена на основите на търговските дружества.
Май е време ние, данъкоплатците, хората, които стриктно си плащаме здравните осигуровки, да изискаме от държавата да промени правилата така, че да живеем по-дълго в здраве. А за това никак не помагат и рекламите на "природни" съставки в хранителни добавки с неясен произход и цени много по-високи от лекарствата, за които учени са работили поне по 15 години.