Борисов давал правителствените самолети на който ги поиска
Случаят с Авиоотряд 28 демонстрира безпардонността на премиера, която е недопустима в правовата държава, заяви Георги Пирински
/ брой: 214
Правителствените самолети обслужвали не само властта, а и който ги поиска, защото били втора ръка и управляващите се чудели какво да ги правят. Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов по време на вчерашния парламентарен контрол.
Докато отговаряше на въпрос на Корнелия Нинова от БСП за изводите в доклада за състоянието на националната сигурност, който по думите й е политическо харакири за премиера и ГЕРБ, Борисов заяви: "За разлика от вас, ние сме достатъчно критични към всичко, което забележим и след това отстраняваме. Иначе нямаше да купите два нискотарифни втора ръка "Еърбъс"-и, които да наречете правителствени самолети и след това да се чудим какво да ги правим".
"И до ден днешен се чудим какво да ги правим и затова ги даваме да се вози, който ги поиска, просто да не стоят на земята, иначе трябва да пратим пилотите да летят с други компании, защото не могат да наберат часове", обясни накратко премиерът и продължи по темата за националната сигурност.
Преди това депутатът от левицата Петър Курумбашев обобщи, че изводът от случката със самолета е, че всички, които спазват законите, са балами. "Има и тарикати, за които законите не важат. Кои са тарикатите в тази държава, определя един и това е министър-председателят, който е със статут на старши тарикат", заяви парламентаристът. Той напомни за нелепия стремеж на председателя на Народното събрание Цецка Цачева да скрие Бойко Борисов и той да не отговори за полета на любимия му отбор с правителствения самолет.
Скандалът около полетите на Авиоотряд 28 се развихри в първия ден на парламентарен контрол след ваканцията на депутатите. Началото даде депутатът от Синята коалиция Иван Иванов, който съобщи в пленарната зала, че е задал въпрос относно скандалните полети, но питането му е било върнато с отговора, че Авиоотряд 28 е юридическо лице, което не е свързано с Министерския съвет. Според Иванов министър-председателят носи отговорност за провежданата летателна политика на летците. Депутатът призова Борисов да признае грешката си и да се извини за полета на Авиоотряд 28.
След него се включи Курумбашев, който припомни, че е задал същия въпрос, но той бил върнат. Дълбочинният извод на г-жа Цачева, че авиоотрядът е юридическо лице, което е различно от правителството може да се приложи за всяко едно държавно дружество, изтъкна той. Въпросът за това как така този правителствен самолет е бил използван по този абсолютно незаконен, абсурден начин, вълнува цялата българска общественост, заяви и зам.-председателят на парламента Георги Пирински. По думите му с върнатия въпрос Цачева не е изпълнила правилника на НС, като не е посочила как в 3-дневен срок да се промени питането така, че да не нарушава правилника. Случаят демонстрира безпардонност в поведението на премиера, която е недопустима в която и да е правова държава, допълни Пирински. Според него въпросът как правителствен самолет е извършил полети с футболни отбори, е скандален и интересува целия български народ.