21 Ноември 2025петък23:39 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Евродепутатът Момчил Неков предложи минимум за биопродукти в менюто на учениците в ЕС

автор:Дума

visibility 14391

Евродепутатът от БСП Момчил Неков поиска държавите членки да бъдат задължени да включат биопродукти в менюто на учениците, които получават закуска по европейските схеми за мляко и плодове в училище, финансирани със средства от бюджета на Съюза. Неков внесе поправки в позицията на Европейския парламент, с която той ще се произнесе по предложението на Европейската комисия за промяна на условията за работа на двете схеми. Българският евродепутат настоява поне 10% от храната, осигурявана чрез европейските схеми за подпомагане, да е с биологичен произход. Като се дава предпочитание на чисти продукти, произведени на територията на ЕС. Така той иска да подобри храненето в училище и да насърчи създаването на навици за здравословно хранене сред подрастващите. С поправката Неков си поставя за цел да създаде предпоставки за стимулиране на биопроизводството, чието утвърждаване е приоритет в работата му като член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент. Социалистът смята още, че Европейската комисия трябва да се интересува от успеваемостта на програмите и да проследява как се изпълняват те в по-слабо развитите и по-отдалечените европейски региони. Шестте български планови района са сред най-бедните в ЕС. Предстои през март земеделската комисия на ЕП да гласува доклада за схемите за подпомагане на плодове и зеленчуци и на мляко в училище, заедно с внесените в него поправки. Окончателното му приемане е насрочено за април. Европейската комисия предлага обединяване на действащите досега две схеми - за мляко и за плодове и зеленчуци в училище. То цели намаляването на административните пречки за участие в схемите и за отчитане на изпълнението им, както и подобряване на ефективността на усвояване на европейските средства. Еврокомисията смята, че с новата организация ще подобри потреблението на здравословни храни, което намалява в Европа. Ако бъде прието предложението, 15% от бюджета по тази политика ще бъде заделян за създаване на навици у подрастващите за здравословно хранене. Предимство ще се дава на европейски и сезонни продукти, за да се стимулира консумацията на пресни плодове и зеленчуци, вместо на пюрета и сокове. Двете схеми за училищата са въведени за насърчаване на производството и потреблението на плодове и зеленчуци и на млечни продукти в ЕС. Всеки от тези сектори на европейското селско стопанство представлява приблизително 15% от стойността на селскостопанската продукция на ЕС. Схемата за мляко се прилага от 1977 г., а за плодове и зеленчуци - от 2009 г. В България плодове и зеленчуци в училище се дават от 2010 г. За учебната 2013/2014 година са изплатени 8,8 млн. лв. (100% от бюджета на програмата). Обхванати са 2239 учебни заведения и близо 320 000 деца. По схемата се получават 14 вида пресни плодове и зеленчуци.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 1117

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 1037

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 1091

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 1064

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 1146

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ