На 29 юни, понеделник, от 14 ч. пред Министерския съвет, по време на планираното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, служители от държавни институции излизат на съвместен протест по повод предстоящото приемане на Закона за държавния бюджет на България за 2026 г., съобщиха от КТ "Подкрепа".
В недоволството ще участват служители от агенциите по заетостта, по труда, за социално подпомагане и по геодезия, картография и кадастър, от НЗОК, НСИ, НОИ. В протеста ще се включат и общински администрации, служители на Министерството на културата и Министерството на правосъдието, на КЗК, както и членове на Синдиката на административните служители "Подкрепа".
Протестът е под наслов "Равни права за всички!". Участниците заявяват, че ще изразят категоричен, краен и неотстъпчив протест срещу безпрецедентния опит за фискален геноцид спрямо държавни служители и работещи по трудово правоотношение в администрацията.
Основните им искания включват пълна отмяна на Закона за държавния служител и свързаните с него подзаконови актове, като настояват всички работещи в администрацията да имат равни права и задължения. Те настояват за незабавна отмяна на орязването на бюджетните средства за заплати и замразяването на доходите в ключови администрации.
Недоволните се противопоставят на съкращения без предварителен анализ на състоянието на отделните структури и настояват за допълнителен персонал в най-натоварените звена. Те призовават за осигуряване на адекватен финансов ресурс в бюджетите за 2026 и 2027 г., за увеличение на възнагражденията и възстановяване на клас прослужено време.
Сред исканията е и премахване на излишни и дублиращи се държавни структури, които са свързани с партийни назначения и неефективност. Участниците в протеста настояват за реална административна реформа и прекратяване на практики, които водят до нецелесъобразно разходване на публични средства.
КТ "Подкрепа" подкрепя започване на данъчна реформа за юридическите лица чрез въвеждане на прогресивно облагане на печалбите на големите компании.

