11 Ноември 2025вторник19:58 ч.

Безплатни прегледи за Световния ден за борба с диабета

/ брой: 211

автор:Дума

visibility 1661

Захарният диабет е сериозно хронично заболяване, което води до тежки и опасни усложнения, но често остава пренебрегнато или недиагностицирано навреме поради липса на профилактика и редовен скрининг. У нас над 770 000 души живеят с диабет, като около половината от тях не знаят за заболяването си. Днес всеки трети човек над 60-годишна възраст страда от захарна болест.
На 14 ноември, когато се отбелязва Световният ден за борба с диабета, ще се проведе инициатива под мотото „Заедно срещу диабета“, чиято цел е да повиши информираността и вниманието към профилактиката на заболяването.
В рамките на събитието ще се извършва безплатен скрининг за диабет, включващ измерване на кръвна захар, консултации със специалисти по ендокринология и хранене, както и съвети за здравословен начин на живот.
Според специалисти затлъстяването, неправилното хранене и липсата на физическа активност са сред основните фактори, водещи до инсулинова резистентност - състояние, което често предшества развитието на диабет тип 2.
Инициативата се осъществява под патронажа на проф. Ивона Даскалова, д.м.н. - специалист по вътрешни болести и ендокринология с дългогодишен опит и председател на Българската диабетна асоциация. На 14 ноември Acibadem City Clinic УМБАЛ Витоша организира специално събитие от 9 до 14 часа на централния вход на болницата, където хората ще могат да се тестват безплатно и консултират с водещи специалисти.

Зареждат банкоматите с евро в нощта на 1 януари

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 211

Съоръженията по електропреносната мрежа били готови за зимата

автор:Дума

visibility 1426

/ брой: 211

До 620 лв. на човек за ден във Велинград по Нова година

автор:Дума

visibility 1442

/ брой: 211

Обсъждат няколко имена за особен управител на рафинерията

автор:Дума

visibility 1853

/ брой: 211

Всеки американец с чек за 2000 долара

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 211

Освободиха предсрочно Никола Саркози

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 211

Монтаж на реч на Тръмп доведе до оставки

автор:Дума

visibility 1577

/ брой: 211

Накратко

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 211

Ново двайсет!

автор:Аида Паникян

visibility 1214

/ брой: 211

В дълбоки води

visibility 1916

/ брой: 211

Как 36 години преход ограби труда на поколения българи

visibility 1625

/ брой: 211

Интерес към екскурзии в Русия

visibility 1720

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ