13 Май 2026сряда02:37 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Няколко думи

"Борците" с фалшиви новини

/ брой: 66

автор:Александър Симов

visibility 18905

Как ПП-ДБ правят кампания? В този въпрос има повече пластове, отколкото ви изглежда на пръв поглед. През годините градската десница освен вечния образ на жертва на тъмните сили си е изградила имиджа на борец с фалшивите новини и рицар на войната с "постистината".
И всичко това е безобразна измама. Доказателството: преди ден някакъв психодесен екземпляр Боян Юруков, самообявил се за фактчекър и истина от последна инстанция, пусна отвратителен пасквил и компромат срещу водачката на БСП в Русе Деница Иванова.
Сюжетът е следният: негов приятел се оплакал, че го засякла жена, която кара "Мерцедес" в насрещното. При сблъсъка с нея жената изригнала в проклятия и му казала, че ще му съсипе живота, защото била прокурор. Това, пише "фактчекърът", е водачката на БСП в Русе. Историята е придружена дори и със снимка на жената.
Проблемът е, че дори и от снимките се вижда, че това не е Деница Иванова от БСП. Има съвпадение на имената, но говорим за абсолютно различен човек. Да не споменаваме за всички останали изсипани глупости, тъпотии и нагли манипулации. Психодесният даже не си е направил труда да провери истински всички факти и залива мрежата с елементарен компромат и лъжа. И това стои в мрежата цели 12 часа, въпреки че много хора забелязват неистината и го призовават да се извини.
След близо денонощие Юруков се извини, но нима това отменя лъжата? Напротив, извинението му прави цялата ситуация още по-драматична и, най-важното, разкрива истинското лице на десницата.
ПП-ДБ са ясни. Безобразни лицемери, абсолютни митомани и самовлюбени нарциси. Но в този скандал има и друго измерение. Преди две седмици във Външно министерство бе създаден център, който да бори фалшивите новини. Създаването му бе обявено с патетика, а дори и с усещането за холивудска сензационност, защото служебният кабинет се похвали, че Христо Грозев, единственият и неповторим, щял да ги консултира. 
Този център дори вече "заработи". Задействаха европейски механизъм и започнаха да насаждат идеята, че страната е обстрелвана с фалшиви новини, които да повлияят на истината. "Целим ранно откриване на фалшиви наративи, за да не повлияят на вота", каза преди два дни външният заместник-министър Велизар Шаламанов пред БНР в качеството си на ръководител на този център. 
Е, в задачата се пита - ще се сезира ли Шаламанов по този казус? Пред очите си имаме не просто фалшив наратив, а откровена предизборна лъжа и измама. Нагла, отвратителна и абсолютно умишлена манипулация, директно насочена срещу БСП. Как ще реагират борците с фалшивите новини? Ще покажат ли някаква принципност? Нека и Христо Грозев да измънка нещо по темата. Защото, ако този скандал бъде подминат, това означава, че центърът не е създаден наистина да бори фалшивите наративи, а действа само като щаб в сянка на психодясното. Извинението на лъжеца не върши работа. Държавата трябва да покаже, че наистина иска да бори фалшивите наративи, дори и когато идват от средите на нейните хора.

Мексико изпраща нова хуманитарна помощ на Куба

автор:Дума

visibility 782

Бивш шеф на НАТО призова за нов алианс

автор:Дума

visibility 768

Семпъл дебют, или повече от същото

автор:Валентин Георгиев

visibility 806

ДУМА и динозаврите на прехода

автор:Александър Симов

visibility 864

Когато опозицията стане фон

visibility 765

Какво разбирам аз под "справедливи цени"

visibility 792

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ