04 Април 2026събота20:18 ч.

Отровата е в дозата

/ брой: 47

автор:Мая Йовановска

visibility 14079

Преди ден браншова организация призова държавата да вземе сериозни мерки в защита на производителите на храни. Според представителите на сектора отрасълът е застрашен, тъй като земеделците няма къде да реализират продукцията си, като в най-тежко положение са животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци. От бранша заявиха, че земеделците са принудени да продават произведеното под себестойност, а в същото време потребителите плащат високи цени.
Високи цени потребителите изглежда плащат не само чрез доходите си, защото бе заявено, че т.нар. имитиращи продукти, които са немалък дял от производството при млечните продукти и подбиват цената на истинските, са изключително вредни за човешкото здраве.
"Категорично сме против имитиращите продукти, защото те подбиват цената на истинските и са изключително вредни. Вторият ми аргумент даже е много по-силен. Защото постепенно ние тровим нашето население. Според изследвания на много лекари и специалисти палмовите мазнини в имитиращите млечни продукти и заместителите в месопреработването повишават риска от сърдечни болести, водят до инфаркти", заявиха от организацията. Затова се предлага да има пълна забрана на имитиращите продукти.
Опитите за класификация, забрана или по-голямо данъчно облагане на определяните за вредни храни у нас има от години. Мненията конкретно за палмовото масло са противоречиви - едни го заклеймяват, други го защитават. Въпросът е какво ще последва от този призив? И ще продължи ли да страда, включително здравно, българският потребител, защото е най-бедният в ЕС и поради тази причина очевидно е принуден да консумира много повече некачествени храни.
Или отново ще се намерят платени пишман философи, които да ни убеждават чрез твърдението, че отровата се съдържа в дозата, че ние сами сме си виновни. И логиката им ще бъде вярна, защото и от най-хубавото и качественото може да се боледува, но истината им ще бъде крива.

Задава се пореден ценови шок с парното

автор:Дума

visibility 2055

/ брой: 62

Парното в София може да поскъпне с близо 30% от юли

автор:Дума

visibility 2119

/ брой: 62

Предлагат повишаване на данък сгради

автор:Дума

visibility 2125

/ брой: 62

Астронавти отново поеха към Луната

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 62

Иран цели унижение на САЩ и Израел

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 62

Нов ръст на незаконните мигранти на Балканите

автор:Дума

visibility 1858

/ брой: 62

Накратко

автор:Дума

visibility 1629

/ брой: 62

Оръжие за масово поразяване

автор:Александър Симов

visibility 1990

/ брой: 62

Избраха да избягат

visibility 1770

/ брой: 62

Антибългарска сделка

автор:Юри Михалков

visibility 1749

/ брой: 62

Непроизнесено изказване

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 62

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ