Местните власти в Крим и Севастопол обявиха извънредно положение от регионален мащаб, считано от 13 ч. на 26 юни. Решението е взето съвместно от ръководителя на региона Сергей Аксьонов и губернатора на Севастопол Михаил Развожаев, предава УНИАН.
"Ситуацията с енергоснабдяването в Крим остава трудна, надяваме се, че то ще бъде възстановено в Севастопол до 24 часа. Въвеждаме извънредно положение. Това е необходимо, за да могат нашите предприемачи да оценят определени моменти в ситуации на задължения като непреодолима сила. Също така жителите, ако някое важно оборудване изгори поради спадове на напрежението, ще могат да се обърнат към общинските комисии за обезщетение", заяви Развожаев.
Официалният мотив за въвеждането на специалния режим е регулирането на въпроси от финансов, кредитен и административен характер, което да позволи по-бързо вземане на решения за стабилизиране на икономиката и ключовите сфери за населението, пише "Фокус".
В неделя, 21 юни, Сергей Аксьонов, назначеният от Русия администратор на Крим, отправи пределно ясно послание в социалните мрежи: "Уважаеми жители на Крим, от девет часа продажбите на гориво по бензиностанциите се преустановяват - независимо дали се плаща в брой, с карта или с ваучери. Това важи както за частните, така и за юридическите лица." В дните преди това на окупирания от Русия полуостров бяха въведени лимити за зареждане, а по бензиностанциите се извиваха дълги опашки.
Несигурното положение с горивото се усеща и при доставките за супермаркетите, споделя местна жителка пред германската обществена телевизия АРД.

