04 Юли 2025петък23:10 ч.

Няколко думи

Задава се нова вълна

/ брой: 17

автор:Евгени Гаврилов

visibility 15572

Мине не мине време и на повърхността излиза темата за освобождаването на цените на тока за бита. В момента тя отново стана актуална след телевизионна изява на енергийния министър, въпреки намеренията на сегашното управляващо мнозинство да удължи поне с още две години мораториума върху тези цени. Без съмнение, това рано или късно ще стане. Въпросът е дали сме готови. Тази готовност има много точен индикатор - енергийната бедност.
Според информация на Евростат България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл - 22,5%. Подобна информация едва ли учудва някого. Този въпрос бе поставян от депутатите на БСП многократно в парламента.  
Стигна се до промени в законодателството. Според тях от доходите трябва да се вадят разходите за енергия - ток и отопление. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени вече десетилетия у нас. Ред правителства наливаха всяка година десетки милиони под формата на енергийни помощи за 250 000-300 000 семейства. Тези средства се даваха под формата на некачествени въглища и мокри дърва, и изчезваха като вода в пясъка.
Основните причини за енергийната бедност са две. От една страна, е цената на енергията, която обуславя нивото на разходите, необходими, за да се поддържа един дом топъл през зимата и да се охлажда през лятото. От друга страна, е състоянието на жилищата.
В България доходите са относително ниски, особено ако трябва да ги разглеждаме в сравнителен план с останалите европейски страни. Широко известно е също, че един от най-големите проблеми на жилищния фонд у нас е изключително големият процент на неподдържани жилища.
Затова съвсем логично, според европейския индикатор, който измерва енергийната бедност за страните членки по скалата от нула до 100, три държави от ЕС попадат в категорията на т.нар. екстрена енергийна бедност. България е на дъното на тази тройка с индекс от 0,7, а първите - Швеция и Финландия, са с индекси над 95 и 97.
Сега идеята е енергийно бедните да получават компенсации за скъпия ток от печалбата на АЕЦ "Козлодуй". Само дето и тя намалява. Поне това показват новите баланси в енергетиката. Просто у нас скъпата електроенергия, произведена от фотоволтаици, вече е повече от евтината продукция на АЕЦ "Козлодуй". Така че може да очакваме нова вълна от енергийно бедни.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 338

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 355

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 354

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 358

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ