Спортът ни не е умрял
/ брой: 128
Датата 13 юли 2025 г. ще остане в историята на българския спорт с две знаменателни победи на родни спортисти. Шестнадесетгодишният Иван Иванов спечели юношеския финал на най-престижния турнир "Уимбълдън", считан за "Меката на тениса". Варненецът, преминал през академията на легендата Рафаел Надал, повтори постижението на Григор Димитров от далечната 2008 година.
Часове по-късно в хърватския град Осиек волейболистките ни до деветнадесет години детронираха тима на САЩ във финала на Световното първенство. Момичетата на Атанас Петров съкрушиха американките и стъпиха на световния връх година, след като безапелационно спечелиха и европейската титла. Така те станаха и първият български отбор - световен шампион в женските спортове. Преди тях единствено пак във волейбола България е световен шампион за младежи през далечната 1991 година на първенството в Египет.
Успехът на Иванов изпъква и на фона на пропуснатата възможност за изцяло български финал на "свещената трева", след като американецът Ронит Карки отстрани на полуфинала в три сета братовчеда на Григор Димитров - Александър Георгиев, но в спора за купата нямаше аргументи да се противопостави на българския талант.
Невинаги успехите на подрастващите спортисти обаче са гаранция те да продължат победния си път в големите и елитните състезания. При това е твърде различно да побеждаваш в индивидуален спорт като тениса и в отборен като волейбола, където ролята на колектива е от изключително значение, а момичетата ни играят на българска сцена и не намират достатъчно възможности за израстване.
Все пак двата световни върха на българските тинейджъри заедно с постоянните успехи на художествените ни гимнастички се открояват на фона на неразбориите и скандалите в другите елитни спортове. В борбата, донесла най-много титли от олимпийски и световни първенства, водят епични битки нови срещу стари ръководители. Подобна е и ситуацията в Българския олимпийски комитет и в шахмата.
В "Цар футбол" пък няма особени изгледи за излизане от кризата, в която е затънал най-популярният ни спорт, след като преобладаващата част от собствениците на клубове са готови да плащат по 400 000 лева, но да не дават път на български състезатели.