
БСП: Европарламентът не позволи да бъде въвлечен в пропагандната стратегия на властта в Северна Македония
Българската социалистическа партия приветства приетия днес Доклад на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония в процеса на разширяване. След поредица от спекулации и интерпретации, ЕП даде ясен сигнал, че няма да позволи да бъде използван от властите в Република Северна Македония за извличане на вътрешнополитически дивиденти. Докладът е поредно потвърждение, че Европейският съюз остава верен на принципите на обективност, безпристрастност и върховенство на закона в процеса на разширяване. В него ясно е заявено изискването Северна Македония да изпълни поетите ангажименти и да защити правата на българите, като ги включи в Конституцията на страната.
Въпросите, свързани с идентичността и езика, трябва да останат в полето на историческия дебат, а не да бъдат използвани като средство за политически натиск или отказ от поетите международни ангажименти. Подобна практика е несъвместима с духа на добросъседство и с критериите за присъединяване към Европейския съюз.
БСП изразява благодарност към Групата на социалистите и демократите в ЕП и нейния лидер Ираче Гарсия за навременната реакция и подкрепа. Така тя не позволи европейските институции да бъдат въвлечени в пропагандната стратегия на премиера на РСМ Християн Мицкоски, която залага на карта европейското бъдеще на страната. Усилията на българските евродепутати социалисти Кристиан Вигенин и Цветелина Пенкова в тази посока заслужават висока оценка.
БСП категорично подкрепя европейската перспектива на всички държави от Западните Балкани, включително Северна Македония, но подчертава, че тя трябва да се реализира при спазване на ясни и еднакви правила за всички – на основата на обективни критерии, реални резултати от реформите и прилагане на поетите ангажименти, включително договорните споразумения с България.
В следващите месеци БСП е готова да възобнови политическия диалог с нашата партия-партньор в РСМ - Социалдемократическия съюз на Македония, която по време на управлението си направи важни стъпки към изграждането на добросъседски отношения с България и Гърция и беше в основата на постигнатото споразумение от 2022 г. между Северна Македония, Европейския съюз и България за начало на преговорите за членство.