04 Юли 2025петък19:16 ч.

Геополитика

Какво стана в Хага?

Докато предишни срещи на НАТО продължаваха 2-3 дни, основното мероприятие на последната бе само 2 часа

/ брой: 121

автор:Николай Шопов

visibility 941

Какво стана в Хага? Ами на 24 и 25 юни се проведе срещата на високо равнище на страните членки на НАТО. Още преди провеждането й генералният секретар на НАТО Марк Рюте я нарече историческа. И тя наистина стана историческа, но не в смисъла, който Рюте очакваше. Историческа е, защото, ако предишните срещи се провеждаха в рамките на два - три дни, то сега основното мероприятие беше само два часа. Първият ден имаше официална вечеря, дадена от краля на Нидерландия, на която бяха произнесени тривиалните речи. На другия ден срещата приключи за два часа. Наистина историческо. 

В речта си Тръмп не спомена нито веднъж Русия 

На пресконференцията на въпрос отговори, че не може да предостави системи „Пейтриът“ на Украйна, а за финансиране ще помисли. Зеленски не беше поканен на основната среща, за да не дразни Тръмп. Пък и Орбан заяви, че не иска да стои на една маса със Зеленски. На общата снимка украинският президент не беше на първия ред, както друг път, а на втория, за да не го вижда Тръмп. Въобще всичко беше направено така, че да не ядоса президента на САЩ. 
Пак заради него срещата беше два часа, декларацията беше възможно най-кратка. Тя се състои само от пет точки, в които са употребени 425 думи, докато във Вашингтонската декларация са били 5000. По-важното от броя на думите е съдържанието на декларацията. Русия е наречена „дългосрочна заплаха за евроатлантическата сигурност“ и нищо повече. Тръмп не е позволил да има текст, който осъжда руската агресия, за да не се попречи на разговорите с Руската федерация. Също така той е бил 

против налагането на нови санкции на Москва

по същите причини. Марко Рубио го подкрепи, като каза, че: „нови санкции срещу Руската федерация ще затворят възможностите за преговори.“ В декларацията всички антируски тезиси са изчезнали, няма и дума за санкции срещу Русия. С най-традиционни думи се утвърждава, че ще продължи подкрепата за Украйна. Но няма нищо конкретно. Най-голямата победа на Тръмп е, че страните членки се ангажираха да увеличат военните си разходи до 5% от БВП до 2035 година. Тръмп остана много доволен от това решение, защото осигурява поръчки и печалби за ВПК. 
Само Испания се възпротиви на въпросното решение. Приемайки това задължение, страните не се съобразиха с желанията на народите си. Хората знаят, че това ще се отрази на социалните разходи, на жизненото им равнище Неслучайно в Белгия имаше национална стачка. През октомври е предвидена нова стачна вълна. На срещата стана ясно, че войната в Украйна ще се плаща от Европа.

В декларацията отсъства един израз 

който непрекъснато звучеше в последните години. Този израз е, че пътят на Украйна към НАТО е необратим. Безспорно това е тежък удар върху амбициите на Киев. Допълнително разочарование добави президентът на Финландия Александър Стуб, който каза, че ако САЩ са против членството на Украйна в НАТО, то това няма да стане. 
Унгарският външен министър Сиярто заяви, че приветства това правилно решение. Освен това „най-накрая можем да се откажем от изкуствения и изключително опасен подход, че защитата на НАТО е защита на Украйна, а защитата на Украйна е защита на НАТО.“ Орбан допълни, че НАТО няма отношение към Украйна, защото тя не е член на организацията. Интересен беше и коментарът на Тръмп за член 5 от договора за НАТО. Върху това трябва да се помисли, защото има много тълкувания по този въпрос как да се прилага.

Беше отменена и срещата на Съвета НАТО-Украйна 

Тъй като Зеленски не беше допуснат да се изкаже на сутрешната двучасова среща, като подаяние му организираха среща с Тръмп. На нея Зеленски се яви с черен костюм и черна риза. Явно си беше взел поука от февруарската среща в Белия дом. Срещата между двамата продължи 40 минути. Не бяха допуснати журналисти. Нямаше общо изявление. Според Тръмп не са говорили за прекратяване на войната, а за помощта е казал, че ще видим. Също така, че смята да говори с Путин. След срещата Зеленски каза, че са обсъждали въпроса за съвместно производство на БПЛА. Само пред европейските лидери Зеленски каза, че Русия ще нападне НАТО и Европа трябва да увеличи военния си бюджет. С една дума - да се увеличи и помощта за Украйна. Но това няма да е никак лесно, защото икономическите проблеми пред европейските държави са големи заради санкциите срещу Русия. Неслучайно на срещата на лидерите на ЕС Унгария и Словакия блокираха 18-ия пакет санкции. 
По време на срещата в Нидерландия имаше и две изказвания, които си заслужава да цитираме. Песков: “НАТО съзнателно демонизира Русия с цел да оправдае увеличаването на военните си разходи. НАТО вече не е отбранителен съюз, а един агресивен блок.“ Лавров: “Увеличаването на разходите за въоръжаване на НАТО няма да имат съществено влияние за сигурността на Русия.“ 
Но да се върнем в Хага. Там всичко, което искаше Тръмп, беше прието. На срещата лидерите наблюдаваха всеки жест, слушаха всяка дума на Тръмп и гледаха да не го ядосат. Но 

Марк Рюте покори всички върхове на подмазването 

Нарече Тръмп „татенце“. Благодари му, че е успял да накара страните членки на НАТО да приемат увеличение от 5% на военните си разходи. Никой президент на САЩ досега не е успявал да направи това. Раболепието на Рюте беше безсрамно, цинично и позорно. Марко Рубио слушаше, гледаше и се усмихваше. Не вярваше на очите и на ушите си. Веднага след това се появиха подигравателни клипове и тениски с надписи „татенце.“ 
Само един човек не беше изненадан от недостойното поведение на европейските лидери. Това беше Владимир Путин. Още през януари, когато Тръмп встъпи в длъжност, в интервю пред Павел Зарубин той предвиди, че „европейците ще застанат на лапи и ще завъртят опашки пред Тръмп.“ Ето това стана в Хага.


The New York Times: 
Зеленски вече не е приоритет за Тръмп

Остава неясно доколко спирането на американската помощ ще се отрази на Украйна. Но едно нещо вече е ясно: Съединените щати се изтеглят от руско-украинската война. Това пише вестник The New York Times, цитиран от агенция УНИАН. 
През март Белият дом спря всякаква военна помощ за Украйна за около седмица, което беше едно от последствията от публична кавга в Овалния кабинет между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. И оттогава администрацията на Тръмп постоянно намеква, че Съединените щати вече не са благосклонни към Украйна.
„Украйна вече не е приоритет, вече не е в центъра на външната политика на САЩ. Поне Тръмп е много честен с украинците в това отношение“, заяви в коментар към изданието депутатката Соломия Бобровска, която представлява Комисията по отбрана и разузнаване на Върховната рада.
Сега украинските въоръжени сили са въоръжени с 8 зенитно-ракетни системи „Пейтриът“, 6 от които се използват за защита на Киев. Без нови доставки на зенитни ракети ще бъде много по-трудно за Украйна да защити столицата, отбеляза Бобровска.
„Това е огромен проблем“, добави тя. Според нея спирането на доставките на артилерийски боеприпаси е по-малко болезнено за Украйна, тъй като вътрешното производство расте, а доставките от европейски партньори се увеличават.
Според изчисления на The New York Times, Украйна е трябвало да получи от Съединените щати различни оръжия и оборудване на стойност до 11 милиарда долара само тази година. Става дума за оръжия, които се произвеждат от нулата от американски военни заводи с финансиране, договорено по времето на президента Байдън.
Украинският военнослужещ Олег Ворошиловски, който командва подразделение за борба с дронове, близо до Киев, увери автора на публикацията, че Украйна ще може да преживее спирането на тези доставки от Съединените щати, въпреки че това ще бъде на значителна „цена“. Той е категоричен – Украйна ще намери оръжия, но ще загинат много хора.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 338

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 355

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 354

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 358

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ