15 Декември 2025понеделник22:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Православен календар

Църквата почита на 4 декември св. вмчца Варвара. Преп. Йоан Дамаскин

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 6691


Св. Варвара се смята за покровителка на починалите от внезапна смърт

Света Варвара е родена в семейството на аристократ езичник от Мала Азия, около 270 г. За да я предпази от похищение, баща й я затваря в кула. Младата Варвара желае да се омъжи и измолва от него позволение да си потърси жених. Междувременно се запознава с християни и сама става християнка. Баща й дълго време безуспешно се опитва да промени религията й чрез увещания и накрая чрез мъчения. 
В деня, когато за първи път започнали да мъчат Варвара, в тълпата стояла една християнка на име Юлиана. Когато завели Варвара в тъмницата, тя отишла подир нея и цяла нощ останала до прозореца, мислейки през всичкото време за Варвара и за пламенната й вяра, която я подбудила в такава ранна възраст да напусне баща си и всички радости на света, за да изповядва Христа и да страда за Неговото име. Тия мисли възбуждали в сърцето на Юлиана гореща любов към Бога. Тя със сълзи Го молела да дарува и на нея такава вяра, да вложи и в нейното сърце твърдост и готовност да страда за Христа.
Когато извели Варвара от тъмницата и пак я подложили на мъчения, Юлиана гледала нейните страдания, като проливала горещи сълзи. Изведнъж тя започнала гръмко да слави истинния Бог и да укорява управителя за неговата жестокост. Веднага я хванали и довели при управителя. Юлиана заявила, че е християнка. Предали я на мъчения заедно с Варвара.
Най-после Мартиан, като видял, че и най-тежките мъчения не ги заставят да се отрекат от Христа, осъдил и двете на смърт. Смъртното наказание трябвало да се изпълни зад стените на града. Сам жестокосърдечният Диоскор, държейки в ръката меч, водел дъщеря си. Войници водели Юлиана. Те двете се молели. В отговор на тяхната молитва се чул глас от небето, който обещавал да изпълни молбата им. Двете мъченички с радост преклонили главите си под меча. Сам Диоскор изпълнил на дъщеря си смъртната присъда. 
През VI век мощите на света Варвара са пренесени в Константинопол. През XI век части са преместени във Венеция, Италия. Останалите през XII век отиват в Михайловския Златовърх манастир в Киев от Святополк II, а от 1930 г. почиват в Патриаршеската катедрала "Свети Владимир". Малка частица от тях се намира в софийската църква "Св. Преображение" (кв. "Лозенец").  

Свети Йоан Дамаскин се прославил със съставянето на канони

Св. преподобни Йоан Дамаскин бил родом от Дамаск, от знатен богат род. Страдал за почитане на св. икони: наклеветен в държавна измяна, отсекли му дясната ръка, но с молитва към св. Богородица той я прилепил и зараснала. Кърпата, с която била превързана ръката му, за спомен носел на главата си. Постъпил в манастира на св. Сава Освещени, станал монах в чин презвитер. За своите високохудожествени песнопения той получил името Златоструен. Свети Йоан Дамаскин се прославил със съставянето на канони, от които особено забележителен е Пасхалният. Главната му заслуга е разработването на теорията на църковното пеене.

Започват консултации при президента

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 235

Кметът на "Люлин" иска 25% по-ниска такса смет в района

автор:Дума

visibility 601

/ брой: 235

Общини отказват да вдигат данъци и такси

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 235

Тол системата спира на Нова година заради еврото

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 235

Пуснаха още 3 километра от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 235

Обмислят нови правила за производство на автомобили в ЕС

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 235

ЕК: Влизането на България в еврозоната е необратимо

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 235

Протести обхванаха цяла Европа

автор:Дума

visibility 979

/ брой: 235

Политически трусове и скандали в Мадрид

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 235

Бундесверът ще укрепва границата на Полша

автор:Дума

visibility 1033

/ брой: 235

Осъзнайте се! Можете ли?

автор:Таня Джаджева

visibility 850

/ брой: 235

Криза на съвестта

visibility 1006

/ брой: 235

"Гражданска Панорама"

автор:Ваня Григорова

visibility 1197

/ брой: 235

Имах силата да открия България заради мен и корените ми

visibility 651

/ брой: 235

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ