15 Декември 2025понеделник16:16 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Кметът на "Люлин" иска 25% по-ниска такса смет в района

Няма да си тръгна от "Московска" заради боклука, обяви Васил Терзиев

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 535

Кметът на столичния район „Люлин“ Георги Тодоров ще внесе в Столичния общински съвет предложение таксата „битови отпадъци“ за 2026 г. да бъде намалена с 25% за жителите на района. Мотивът е продължаващата вече трети месец криза със сметосъбирането, при която услугата според районната администрация не се изпълнява в пълния си обем и е сведена до минимално допустимо ниво, въпреки уверенията на Столичната община за нормализиране на ситуацията.
Георги Тодоров аргументира предложението с позицията, че обществото не следва да плаща пълната цена за услуга, която не се предоставя качествено и редовно. По думите му намалението е справедливо изчислено спрямо периода, в който сметосъбирането и сметоизвозването не са осигурявани на необходимото ниво, и представлява форма на поемане на институционална отговорност към жителите на района.
На този фон кметът на София Васил Терзиев заяви, че кризата с боклука няма да бъде причина да напусне поста си и я определи като поредно сериозно предизвикателство. По време на акция по почистване в „Люлин“ той подчерта, че с добра организация и общи усилия проблемът може да бъде овладян, като отново разкритикува районния кмет за липса на достатъчна ангажираност. Терзиев посочи, че с участието на доброволци и допълнителна техника вече е постигнат напредък, като голяма част от микрорайоните в „Люлин“ са почистени. Той призна, че наличната техника все още не е достатъчна, но увери, че в началото на януари екипите ще бъдат напълно окомплектовани.
Зам.-кметът по екология Надежда Бобчева увери, че общинското дружество „Софекострой“ вече разполага с допълнителна техника, която е на терен, и че се работи за пълно обезпечаване на почистването. Според нея проблемите със зимното почистване в „Люлин“ и „Красно село“ са решени и че по време на празниците няма да има затруднения и призова жителите им да очакват изненади, но не уточни какви.
Очаква се през следващата седмица Столичната община да обяви решението си за районите с изтичащи договори за почистване. След внасянето на доклада за намаляване на такса "смет" Георги Тодоров заяви, че ще информира публично кога предложението ще бъде разгледано от СОС и какъв ще бъде резултатът от гласуването.

Започват консултации при президента

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 235

Кметът на "Люлин" иска 25% по-ниска такса смет в района

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 235

Общини отказват да вдигат данъци и такси

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 235

Тол системата спира на Нова година заради еврото

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 235

Пуснаха още 3 километра от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 235

Обмислят нови правила за производство на автомобили в ЕС

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 235

ЕК: Влизането на България в еврозоната е необратимо

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 235

Протести обхванаха цяла Европа

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 235

Политически трусове и скандали в Мадрид

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 235

Бундесверът ще укрепва границата на Полша

автор:Дума

visibility 773

/ брой: 235

Осъзнайте се! Можете ли?

автор:Таня Джаджева

visibility 574

/ брой: 235

Криза на съвестта

visibility 716

/ брой: 235

"Гражданска Панорама"

автор:Ваня Григорова

visibility 798

/ брой: 235

Имах силата да открия България заради мен и корените ми

visibility 462

/ брой: 235

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ