
Общинските администрации са с най-нисък капацитет
Държавното управление не се възползва максимално от възможностите на научната общност, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров
/ брой: 84
Най-висока е оценката за административен капацитет на държавните агенции, следвани от министерствата, а най-ниска е оценката на общинските администрации. Това са резултатите в аналитичния доклад "Индекс на административния капацитет на държавната администрация за 2024 г.". Резултатите бяха представени по време на конференция в Университета за национално и световно стопанство от автора проф. Борислав Борисов в присъствието на вицепремиера Атанас Зафиров, който е и ръководител на Съвета за административна реформа към Министерския съвет.
Анкетирани са 76 администрации. Въпросници са били изпратени на 180 администрации, но не всички са се отзовали на допитването. Изследването обхваща 43 елемента на административния капацитет, сред които достъп до публична информация, предотвратяване конфликт на интереси.
Като проблем проф. Борисов открои нежеланието за прилагане на програмно бюджетиране, въпреки доказаните ползи от него. Общините например не знаят да работят с изкуствен интелект, нямат желание да прилагат програмно бюджетиране.
Сред препоръките, които са в доклада, е създаването на нов стратегически документ за развитие на държавната администрация, преразглеждане на учебните планове на висшите училища с цел по-голяма ефективност, както и необходимост от програма за модернизация на държавната администрация.
За пореден път оценката на самата администрация за административния капацитет е по-ниска в сравнение с минали години, посочи вицепремиерът Атанас Зафиров. Той отбеляза, че оценките на социално-икономическите партньори за административния капацитет са още по-ниски. Една от констатациите в доклада е, че сред основните причини за това влошаване на нивото на административния капацитет е политическата криза, тази спирала от избори, посочи той.
Зафиров припомни, че има управленска програма с хоризонт до 2029 г., както и законодателна програма, според която в периода до юни съвместното управление планира да реализира над 55 законопроекта. Особен фокус има върху намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса и засилване на ролята на вътрешните електронни административни услуги, посочи вицепремиерът.
Моето лично впечатление, че държавното управление не се възползва максимално от капацитета на научната общност на подобен тип изследвания, за да бъдат въвеждани добри практики в системата на управление. Една от моите амбиции ще бъде подобряване на комуникацията в тази насока, добави Зафиров.