
Правозащитници от Англия:
Отношението към бежанците в България е брутално
Адвокати от Великобритания се опитват да накарат правителството да отмени депортацията на мигранти към България
/ брой: 85
Адвокати в Обединеното кралство се опитват да накарат правителството да отмени депортациите на имигранти към България поради твърдения за брутални условия, с които се сблъскват мигрантите и търсещите убежище в страната. Това пише в своя статия вчера британският вестник "Гардиън". Според правителствени данни от победата на лейбъристите на изборите през юли 2024 г. от Великобритания са извършени над 24 000 връщания - както принудителни, така и доброволни. Повече от 200 души са били върнати в България през 2024 г.
Британското правителство има споразумения с някои страни, включително България, които му позволяват да връща търсещи убежище. Адвокатите обаче се опитват да оспорят случаи на лица, депортирани от Обединеното кралство и страните от Европейския съюз обратно в България, предупреждавайки, че завърналите се лица са изправени пред отношение, което може да наруши член 3 от Европейската конвенция за правата на човека, който забранява изтезанията и нечовешкото или унизително отношение.
През януари "Гардиън" съобщи за твърдения, че българските власти са игнорирали спешни повиквания и са възпрепятствали усилията за спасяване на трима египетски тийнейджъри, които по-късно са починали при температури под нулата, близо до границата между България и Турция в края на декември. Българското министерство на вътрешните работи заяви, че граничните му сили са реагирали своевременно на сигналите за млади хора в беда, но че телата са открити на различни места от първоначално посочените.
През декември 2024 г. "Гардиън" твърди, че България е принуждавала сирийски бежанци, търсещи убежище, да подписват документи за „доброволно връщане“, понякога с използване на сила. Държавната агенция за бежанците в България отрече някой да е бил принуждаван да се върне в страната си на произход.
Млада сирийка, депортирана от Германия в България, заяви, че български власти са й оказали натиск да подпише споразумение за „доброволно“ връщане и че е била заплашена от властите с 18 месеца задържане, ако откаже. Друг анкетиран, депортиран от Обединеното кралство, заяви, че е бил бит многократно от българската полиция, което е довело до счупен нос.
В актуализацията си за страната през март 2025 г. Европейският съвет за бежанците и изгнаниците изрази загриженост, че условията за настаняване са под „основните стандарти“. Той заяви, че проблемите включват нашествия на вредители и непредоставяне на основни услуги като адекватна храна и топла вода, както и чисти и функционални санитарни съоръжения. Съдбата на депортираните обратно в България от други европейски страни е „тревожна“, казва пред вестника Ана Каролина Фишър да Куня, адвокат по правата на човека.