
Снимка БТА
Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.
"Булгартрансгаз" е продал 2 пъти повече капацитет от него
/ брой: 124
Очаква се вертикалният газов коридор да бъде въведен в експлоатация в края на следващата година, обяви енергийният министър Жечо Станков. В Бургас вчера той посрещна от Индия втората пратка от тръби, необходими за изгаждането на съоръжението. Неговото предназначение е да засили енергийната сигурност в региона и да превърне България в ключов газоразпределителен център за Югоизточна Европа, коментира министърът. Вертикалният газов коридор е съвместна инициатива на Гърция, България, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия, припомни министър Станков и уточни, че първата доставка на тръби беше извършена още в края на март. Тя е използвана за изграждането на 48-километровия участък от Кулата до Кресна. Оставащите 6 километра от трасето в момента се обследват от екип археолози. Очаква се строителството на участъка да бъде финализирано до второто тримесечие на 2026 година. Следващият етап от проекта обхваща трасето от Рупча до Ветрино и е с дължина около 61 километра. Ще премине през част от Стара планина, ще пресече три реки и ще включва сложен сондаж под автомагистрала "Хемус".
Според Станков, проектът ще увеличи значително капацитета на изходната точка България - Румъния. А така страната ни ще си генерира допълнителни приходи от пренос на газ.Трета пратка с тръби за проекта се очаква да пристигне през август.
Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" е продал над два пъти повече капацитет от изходната точка на Вертикалния газов коридор от България към Румъния - връзката Кардам-Негру вода, за следващата газова година от 1 октомври 2025 г. още преди да е завършено разширението на преносната система.
Това сочат обявените от дружеството вчера резултати от проведените търгове. Най-голям е бил интересът към изходната точка Кардам-Негру Вода в посока от България към Румъния, която е част от проекта. Той трябва да пренася втечнен газ от терминалите в Гърция през България и Румъния до Унгария и Словакия, както и до Молдова и Украйна.
"Засиленият интерес към пренос на количества природен газ от България към Румъния е знак за запазващата се необходимост от пренос на значителни количества природен газ от юг на север", заявява изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.