
Отбелязаха 100 години от убийството на Никола Габровски
Обявиха инициатива за възстановяване на паметната плоча
100 години от убийството на Никола Габровски отбелязаха във Велико Търново. Цветя на лобното му място в старата столица положиха от общинското ръководството на БСП и Отечествения съюз.
Социалистите се събраха на ул. „Бузлуджа“ 2, където Габровски е живял и където на 11-ти юли 1925 г. е убит. Къщата отдавна е рухнала, затова от БСП обявиха инициатива, че започват кампания за възстановяване и поставяне на паметна плоча, която да посочва, че видният великотърновец е свързан с мястото.
„Ще извървим всички стъпки, за да поставим отново паметна плоча на това място, включително там, където е била печатница „Работник“. Благодаря на всички, които са тук, защото чрез нас историята никога няма да бъде подменена, никога няма да бъде забравена и наш дълг е да я съхраним“, обърна се към всички общинският и областен председател на БСП Михаил Михалев.
Елена Мачковска, която е общински председател на Отечествения съюз, представи доклад за Никола Габровски, разкривайки интересни факти около смъртта му.
„Наемният убиец е белогвардеецът Пьотр Пихио, а полицията не го открива. „Посочете ни убиеца, ние ще го арестуваме, отговаряха властите на настояванията на съпругата му Мария Габровска…А тя:- Вие го убихте“. В дома на д-р Треймън се отпразнува „геройското“ дело. Ще добавя и имената на генерал Вълков, подполковник Панчев, капитан Велизаров от факторите, организирали „белия терор“ и в частност убийството на Никола Габровски, организирано преди 100 години“, беше част от доклада на Мачковска.
Преди година социалистите във Велико Търново обновиха надгробния паметник на Никола и Мария Габровски в парка „Дружба“. С възстановяването се ангажираха местното ръководството на БСП и лично настоящият председател на Националния съвет на партията Атанас Зафиров и евродепутатът Кристиан Вигенин.
Днес във Велико Търново най-дългата улица носи името на Никола Габровски. На негово име е кръстен и парка, където някога е било неговото лозе. Там, преди повече от 130 години, се провежда първата социалистическа сбирка в България, затова и делото е увековечено с паметник на Никола Габровски и Димитър Благоев.