09 Юли 2025сряда17:51 ч.

Над 36% от българите не могат да се отопляват

С увеличението на цената на тока се очаква енергийно бедните да станат 1,95 млн. души

/ брой: 19

автор:Евгения Младенова

visibility 11480

Българите са първенци в ЕС по невъзможност да се отопляват адекватно. Около 36,5% от хората у нас не могат да си позволят да се отопляват заради ниски доходи, сочат данни на Евростат. След България в негативната класация са Литва (29% нямат достатъчно пари за отопление), Гърция (26%), Кипър (23%). Обратно на тези държави в Люксембург, Финландия, Швеция, Холандия, Австрия около 2% от населението няма достатъчно пари за отопление. В целия ЕС 8% от населението не може да си позволи адекватно отопление.
Преди дни КНСБ с тревога отбеляза, че поредното много сериозно повишение на цената на електроенергията за бита от началото на тази година се осъществява без каквито и да било целеви мерки за защита на енергийно бедните и енергийно уязвимите групи от населението. "С това действие на практика започва либерализация на пазара на електроенергия на дребно без адекватна защита на потребителите", писаха от синдиката. Оттам припомниха, че по данни от доклад на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) от 31 март 2024 г. в България хората в енергийна бедност с месечен доход под 728 лв. през 2023 г. са 1,8 млн. С увеличението на цените на електроенергията за битовия пазар с 8,4% от 1 януари 2025 г. и при линия на бедност за 2025 г. от 638 лв. делът на енергийно бедните с месечен доход до 848 лв. нараства допълнително с почти 7 процентни пункта и вероятно ще обхване 1,95 млн., или почти 35% от населението, прогнозират от КНСБ. Синдикатът за пореден път алармира, че продължаващото неглижиране на проблема с енергийната бедност от страна на управляващите ще генерира тежки социални проблеми и недоволство с непредвидими последици. Конфедерацията категорично се обявява за спешно разработване на всеобхватни и работещи мерки за ефикасна защита на  най-уязвимите групи от населението, преди да се либерализират цените на еленергията за бита.
Затова КНСБ настоява Министерският съвет незабавно да  предприеме мерки за целево компенсиране (макар и със задна дата) на увеличението на цената на тока от 1 януари т.г. за всички домакинства с месечен доход под 848 лв., правителството да създаде звено за изследване и справяне с проблемите за енергийната бедност, да се разработи дългосрочна Национална програма за намаляване на енергийната бедност в страната. Синдикатът има и други предложения за намаляване на енергийната бедност у нас, като се припомня, че досега не са предприети адекватни мерки.

Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 124

70% от местните данъци събрани онлайн

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 124

НСИ отчита бум в продажбите на дребно

автор:Дума

visibility 1660

/ брой: 124

ЕП облекчи изискванията към газовите хранилища

автор:Дума

visibility 1315

/ брой: 124

Да мразиш, че и да искаш

visibility 1544

/ брой: 124

Мъжество

автор:Марин Милашки

visibility 1600

/ брой: 124

Имперските злини на САЩ

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ