22 Май 2025четвъртък02:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Иван Таков: Кризата в столичния градски транспорт е пример за класов сблъсък на труда с капитала

Не знам кой е втълпил в главата на Терзиев, че неговите избиратели не ползват градски транспорт, според мен ползват, коментира председателят на МК \"БСП за България\" и на комисията по транспорт в СОС

автор:Дума

visibility 547

Кризата в столичния градски транспорт е перфектен пример за класов сблъсък на труда с капитала. Това каза Иван Таков, председател на групата на Местна коалиция "БСП за България" и на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС. Той добави, че в някаква степен разбира поведението на Васил Терзиев, който е човек с десни разбирания, но не може да приеме кметът да провокира деленето на софиянци на усмихнати и начумерени.

"Ние с него защитаваме две коренно противоположни позиции и това е нормално - той е десен човек, аз съм ляв политик. Можем спокойно да кажем, че преходът в нашата държава реално приключи с избирането на Васил Терзиев за кмет на София. Той е представител на комунистическата партия от едно време, а неговите десни избиратели го приемат толкова добре. И това е хубаво. Наистина показва, че преходът е приключил, коментира Иван Таков. - Ето това е и едно от обясненията за поведението му преди и по време на кризата в столичния градски транспорт. Лев повече за заплати на работещите той го вижда като лев по-малко за едрия бизнес, който изпълнява неговата инвестиционна програма. Това е капитализъм в най-чистия му вид. В едно капиталистическо общество точно така са устроени нещата - има класов конфликт и аз го разбирам. Но не го приемам, защото съм ляв политик. И няма да спрем да отстояваме правата на работещите - не само в транспорта и здравеопазването, а във всички сфери - както и на хората, които ползват столичния градски транспорт. БСП представлява тези хора, пред тях поехме съвсем ясни и конкретни ангажименти в кампанията за местните избори през 2023 година и ще продължим да работим в тази посока. Между другото - не знам кой е втълпил в главата на Терзиев, че неговите избиратели не ползват градски транспорт. Според мен ползват...".

Иван Таков беше категоричен, че административният персонал в четирите транспортни дружества в София в никакъв случай не наброява 700 души. "Това е абсолютна манипулация, заяви той. - В комисията по транспорт вече изискахме анализ от ръководствата на дружествата и очаквам данните".

Председателят на МК "БСП за България" добави, че градският транспорт няма как да се издържа от собствени приходи. "В цял свят тази система е сериозно субсидирана от община и държава, обясни Иван Таков. - И това е нормално, защото градският транспорт изпълнява изключително социална функция. Ние го наричаме кръвоносната система на града. Затова е много важно кметът да разпише със синдикатите дългосрочна рамка. Само той може да го направи. И това споразумение да стане част от икономическата рамка на транспорта, която подготвя всяка година за гласуване от СОС. При предишния кмет също имаше проблеми със заплатите в транспорта. Имаше напрежение, излизаха на протести, но до ефективни стачни действия не се стигаше. Не помня в София да е имало такъв блокаж на транспорта през последните 30 години. А вижте сега до къде стигнахме".

Според председателя на комисията по транспорт кметът Терзиев трябва незабавно да започне преговори със синдикатите за следващата година, а в тях да включи и представители на всички политически групи в СОС. "Не може да си позволим градът ни да изпадне в същата ситуация след година, заяви Иван Таков. - Всичко е въпрос на политики и приоритети. Не може за миналата година да има неразходвани близо 300 млн. лв. от капиталовата програма и да казва, че няма 15 млн. лв. повече за градския транспорт. И да поставя Столична община в унизителното положение да търси пари от другите институции в държавата. В бюджета на СО имаше достатъчно средства за увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт. В тази ситуация имаше два провала на кмета - първо при преговорите със синдикатите и след това при отказа да бъдат отпуснати от бюджета на СО необходимите средства за увеличение с 300 лв. на заплатите на работещите в градския транспорт. С поведението си в тази криза Терзиев показа, че е абсолютно излишен. Защото София няма нужда от кмет, от когото нищо не зависи".

Европарламентът сваля имунитета на Никола Минчев

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Тръмп няма да налага санкции на Русия

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 90

Сърбия: Българите ни клаха, германци ни спасяваха

автор:Дума

visibility 1297

/ брой: 90

Мобилните мрежи в Испания се сринаха

автор:Дума

visibility 1521

/ брой: 90

50 нюанса

автор:Александър Симов

visibility 1894

/ брой: 90

Като безпомощен плакат

автор:Ваня Григорова

visibility 813

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ