По предложение на кмета Владимир Москов:
Улици в Гоце Делчев вече носят имената на Мерсия Макдермот, Дора Габе, Леда Милева и Стоян Шехинов
/ брой: 79
По предложение на кмета на Гоце Делчев Владимир Москов с пълно единодушие общинските съветници приеха да бъдат преименувани четири улици в града. Те вече ще носят имената на британската писателка и приятелка на България Мерсия Макдермот, на поетесите Дора Габе и Леда Милева и на просветителя Стоян Шахинов.
През 1947 г. Мерсия Макдермот отива с група английски студенти на бригада в Югославия, където установява контакт с българи, сред които е и поетът Павел Матев. Преподавателската и научната й дейност е тясно свързана със страната ни. През 1963-1964 г. преподава в Английската гимназия в София. Води курс за българското националноосвободително движение в Македония в Историческия факултет на СУ "Св. Климен Охридски". През 1962 г. пише първата книга на английски по обща история на България. Макдермот е най-известна с книгата си за Васил Левски "Апостолът на свободата", която излиза през 1967 г. По-късно е изследването й за Гоце Делчев "Свобода или смърт", последвано от това за Яне Сандански "За свобода и съвършенство". Последната й книга "Имало едно време в България" излиза през 2016 г. Носител е на високи държавни отличия. Макдермот почива през март 2023 г.
Двете именити поетеси Леда Милева и Дора Габе нямат нищо общо с Гоце Делчев, но имената им са известни на всички българи благодарение на стихотворенията им. Стоян Шехинов е виден гоцеделчевец и първи председател на Народното читалище „Зора“. Роден е във Воденско, но подгонен от властите, се заселва в Неврокоп и бързо спечелва уважението на местните. Шехинов активно участва в борбите за църковно-национална независимост на българите в Неврокопско, през 1862 г. предоставя дома си за нуждите на първото българско училище в Неврокоп. С лични средства купува книги и пособия за децата и училищната библиотека. Шахинов е арестуван няколко пъти от османските власти и хвърлян в затвора. Умира в Неврокоп през 1885 г.