02 Май 2025петък02:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

В електронната новият работодател няма да вижда заплатата на работника при предишния

/ брой: 79

автор:Аида Паникян

visibility 1541

От нея - трудовата книжка, се нуждаем, когато започваме на ново работно място или напускаме старото. Ако бъдем съкратени и пратени на борсата, чрез данните от нея ще бъде определено паричното ни обезщетение за безработица и времето, в което имаме право на него. Необходима е за изчисляване на класа (прослужено време - б.а.). И не на последно място, човек и добре да живее, идва време за пенсиониране и тогава трудовата книжка отново му е крайно необходима. В останалото време мнозина я смятат за напълно ненужен документ. Особено младите хора. Не са редки случаите, в които работници губят трудовата си книжка, а за издаването на нова се иска време и обикаляне по институции. Но, откъдето и да погледнем, тя е

книжката, без която не можем

Освен ако човек полага труд в сивия сектор.
Най-старият образец на такъв официален удостоверителен документ, който открих, е отпреди повече от 100 години. Допускам, че у нас такъв документ се е появил и по-рано. Във времето той е претърпял множество трансформации, но основно в него се регистрира целият трудов път на работника или служителя по години, месеци, дни, както и образованието, професията, специалността, категорията труд, заеманата длъжност, заплатата.
Във времето на цифровизация, когато вече и рецептурните книжки на хронично болните са електронни, дойде ред и уморената хартиена трудова книжка да отиде в заслужена почивка и да даде път на съвременния

единен електронен трудов запис (ЕЕТЗ)

 През октомври 2023 г. в Кодекса на труда бяха вписани промени, с които се установява нова форма за съхранение на информацията за трудовата биография на работещите, като се създава електронен регистър на заетостта. Новите правила влизат в сила от 1 юни 2025 г. Година и половина е достатъчно време за подготовка на системите за тази новост, както и за създаването на регистър за съхранение на тези записи.
Известно е, че всички трудови договори трябва да бъдат регистрирани в Националната агенция по приходите (НАП). Тоест, агенцията и в момента има цялата информация за съществуващите легални трудови отношения. Затова е решено НАП да създаде и поддържа въпросния регистър, което е записано и в чл. 347 на Кодекса на труда.

От 1 юни 2025 г.

съхранението на информацията за трудовата дейност на работещите трябва да е в ЕЕТЗ. Но това не означава, че хартиената книжка трябва да бъде унищожена - работодателите трябва да ги оформят и върнат на притежателите им до 1 юни 2026 г. Запазете хартиените си трудови книжки - ще ви потрябват и за доказване на стаж, и при пенсиониране.
Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж вече ще се нарича Наредба за вписване в регистъра на заетостта.
Пред НАП данните за ЕЕТЗ на конкретния работник/служител предоставя работодателят.
От тази дата не само трудовата книжка на работещите по трудов договор става дигитална, но и служебната книжка на държавните служители.


Какво съдържа ЕЕТЗ

Единният електронен трудов запис съдържа данни за:
- имената на работника или служителя;
- личния идентификатор на работника или служителя;
- идентификатора и името на работодателя;
- основанието на трудовия договор;
- датата на сключване на трудовия договор и началото на неговото изпълнение;
- срока на договора, когато е уговорен такъв;
- датата на сключване на допълнителни споразумения;
- датата и основанието за прекратяване на трудовото правоотношение;
- размера на основното трудово възнаграждение;
- кода на заеманата длъжност по Националната класификация на професиите и длъжностите;
- кода на основната икономическа дейност, в която лицето е заето, съгласно Класификацията на икономическите дейности, утвърдена от Националния статистически институт;
- кода на населеното място на местоработата на работника или служителя по Единния класификатор на административно-териториалните и териториални единици;
- продължителността на работното време;
- продължителността на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж;
- изплатено обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение (чл. 222, ал. 2 и 3 от КТ);
- запорни съобщения, предвидени в чл. 512, ал. 5 от Гражданския процесуален кодекс;
- уговорения платен годишен отпуск;
- дните използван платен годишен отпуск, полагащ се за годината на прекратяването на правоотношението;
ЕЕТЗ съдържа и определените в Закона за държавния служител данни за служебните правоотношения на тези хора;
В ЕЕТЗ се вписват и данни от ГИТ за продължителността на трудовия стаж, установен със съдебно решение или когато уволнението на работника/служителя е признато за незаконно или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение и др.


Права на работещите и достъп до регистъра

Всеки работник/служител има право на достъп до информацията в регистъра по заетостта.
Ако работникът не е навършил 18 г., неговите родители, настойници или попечители имат това право. Достъпът се осигурява от НАП.
Работодателите имат право на информация за наети от тях работници и служители, въведена от предходни работодатели, с изключение на трудовите възнаграждения. Новият работодател може да вижда еднократните обезщетения (за пенсиониране или за невъзможност на работника да работи поради заболяване), изплащани от предшествениците му, но не и размера на тези обезщетения.
За достъп до информацията в регистъра е необходим КЕП или ПИК. Достъпът се заявява в териториалните структури на НАП въз основа на искане по образец, утвърден от изпълнителния директор на агенцията, чрез портала за електронни услуги на НАП с квалифициран електронен подпис или персонален идентификационен код. Данните се предоставят от НАП или на хартиен носител, или на електронен адрес в седемдневен срок, или чрез портала за електронни услуги на Националната агенция за приходите.
Достъп до регистъра имат и органите на досъдебното производство по НПК и ДАНС.
Работникът/служителят има право и на достъп до историята на достъпите до своята "електронна трудова книжка", но няма право да "вижда" дали например от ДАНС са имали достъп до неговия трудов документ.  
До три (3) дни от сключването на трудов договор работодателят е длъжен да впише данните в регистъра на заетостта.
След 1 юни т.г., ако бъде прекратен трудовият договор, в 7-дневен срок информацията трябва да бъде вписана от работодателя в ЕЕТЗ, в противен случай той подлежи на санкциониране. Според някои експерти новостите биха възпрепятствали работодателите да задържат трудовата книжка на работника след прекратяване на трудовия договор, гласи Наредбата за вписване в регистъра на заетостта.


Добре е да се знае

Както споменахме, до 1 юни 2026 г. трябва да бъдат върнати на работещите хартиените им трудови книжки. Ако преди тази дата, но след 1 юни 2025 г. бъде прекратен трудов договор, работодателят трябва да оформи документацията.
В КТ са записани и сроковете, в които трябва да бъдат оформени документите на държавните служители.
Когато след 1 юни 2025 г. трудовата книжка е изгубена или унищожена, съответната дирекция "Инспекция по труда" издава нова и вписва данни за трудовия стаж, придобит преди 1 юни 2025 г., въз основа на писмено заявление-декларация на работника или служителя, към което се прилагат удостоверения от работодателите, при които е работил, както и други оригинални документи, съдържащи тези данни.
В повечето случаи трудовият и осигурителният стаж съвпадат. Трупането на осигурителен стаж дава възможност на работещия да ползва различни осигурителни права. Минимум 4 часа трябва да е работил човек (на трудов договор), за да му се зачита 1 ден трудов стаж, но осигурителният му стаж е 4 часа (половин ден). Експерти подчертават разликата, защото тя е от особена важност при пенсиониране, когато се изисква осигурителен стаж. Те подчертават, че от 1 юни 2025 г. за трудов стаж ще се зачита и времето, когато работникът/служителят е останал без работа поради незаконно задържане на електронната трудова книжка.

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 415

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ