23 Май 2025петък12:33 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Атанас Зафиров: Българските граждани с най-евтината електроенергия в ЕС

автор:Дума

visibility 7094

„Големият позитив от приетия на първо четене днес законопроект на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители е, че ще позволи на българските граждани да плащат най-евтината електроенергия в целия ЕС. Това, че сме застрашени от наказания, ако се приеме, беше манипулация от определени политически сили, поели неразумни ангажименти.“, заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

През април миналата година, отново след искане на БСП, предишния състав на Народното събрание също отложи задължението българските домакинства да излязат на свободния пазара на електроенергия.

"Във връзка с оценка на дейността на правителството Зафиров подчерта, че то стъпва на сериозна управленска програма с ясни приоритети и визия, която залага четири годишен хоризонт на реализация. За тези 100 сто дни е зададена посока на развитие, включително и чрез стартиране на реформи в чувствителни сектори", добави вицепремиерът.

Като пример Зафиров посочи приетата от Министерски съвет миналата седмица Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Р България. „След 2 години прехвърляне на отговорност за 3 месеца упорита работа на моя екип заедно с ресорните министерства тази програма е факт. Акцентът е върху интеграцията на пазара на труда. България няма да харчи безусловно пари, защото има много системно недофинансирани сектори. Украинските граждани със закрила ще имат достатъчен – двумесечен срок, в който да си си намерят работа.“

Вицепремиерът поясни, че за периода от 2022 г. насам през страната са преминали над 200 хил. украински граждани. Една част от останалите са вече на пазара на труда. Касае се за около 6 хиляди души, които не работят. Предстои да се направи оценка колко от тях имат нужда от подкрепа – тип хуманитарна. Такива са бременни жени, малки деца, инвалиди, хора над 65 години и др.

„Всички извън уязвимите групи следва да се интегрират както техни сънародници го направиха вече, ако искат да останат в България.“, каза Зафиров.

На въпрос относно необходимостта от премахване на депутатските имунитети Зафиров наблегна, че отлагането или нерешаването на този въпрос ще води до още по-ниски нива на доверие към Народното събрание. Той обърна внимание, че българските граждани смятат, че в държавата се налагат двойни стандарти спрямо депутатите и обикновените хора, а подобно бавене затвърждава усещането за несправедливост.

Осъдиха българи за трафик на мигранти

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 92

Преговори Русия-Украйна във Ватикана през юни

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 92

Съдът в Румъния валидира президентските избори

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 92

Един призрак

автор:Александър Симов

visibility 135

/ брой: 92

Ефектът на доминото

автор:Аида Паникян

visibility 135

/ брой: 92

Мъчителна реална конвергенция

автор:Гарабед Минасян

visibility 122

/ брой: 92

Слово за буквите

автор:Стефан Продев

visibility 123

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ