Министерството на околната среда и водите застава зад позицията на инициативния комитет на Горнослав и съседните села срещу осъществяването на инвестиционно намерение за изграждане на кариери за добив на мрамори и баластра в южната част от концесионна площ „Делчевото-2“ (66,165 дка) в землището на село Горнослав, община Асеновград.
Уведомлението за това инвестиционно намерение е внесено в РИОСВ – Пловдив през 2015 г. от възложителя „Запрянови – 03“ ООД. Решение за преценка на необходимостта от извършване на ОВОС с характер „да не се извършва ОВОС“ е постановено през 2016 г. Тъй като инвестиционното предложение не е осъществено и това е установено от РИОСВ – Пловдив след проверка на документация и извършен контрол на място, решението губи 5-годишния си срок на правно действие на 08.01.2023 г. Изискана е информация от Министерството на енергетиката, според която решението на Министерския съвет за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства е обжалвано, не е влязло в сила, не е сключен концесионен договор и не е налице съгласуван цялостен и годишен работен проект по предвидения ред. След като е получена и информация от Община Асеновград и Министерство на земеделието и храните, че статутът и предназначението на концесионната площ не са променени, на 7 юли 2023 г. загубата на правно действие на Решение по ОВОС №ПВ-37-ПР/2016 г. на директора на РИОСВ - Пловдив е обявена на сайта на инспекцията на https://plovdiv.riew.gov.bg/files/_documents/ZPD_Reshenie_37_16_OVOS.docx
Възложителят-концесионер „Запрянови – 03“ ООД обжалва писмото на РИОСВ – Пловдив за загуба на правно действие пред Административен съд – Пловдив. Съдът счита, че писмото, с което се обявява загуба на правно действие на кариерата край Горнослав, следва да бъде отменено. Пловдивската екоинспекция и граждани на засегнатите села заедно обжалват решението на Административния съд – Пловдив пред Върховния административен съд. Заседанието предстои на 4 юни 2025 година.
Заради големия обществен интерес към казуса през всичките години РИОСВ – Пловдив не само информира заинтересованите граждани за хода на процедурата, но и активно работи с тях в качеството им на заинтересовани лица. Екоинспекцията спечели доверието на жителите на засегнатите села чрез прозрачния си начин на работа, което е видно от тяхната публично заявена позиция в подкрепа на РИОСВ – Пловдив.
Сътрудничеството между РИОСВ – Пловдив и инициативния комитет на Горнослав и съседните села се задълбочи през последните месеци с подкрепа от страна на екоинспекцията на местните усилия за популяризиране на природните ценности и устойчивия туризъм в района. РИОСВ – Пловдив започна изпълнението на проект за подпомагане на устойчиво икономическо и социално развитие на Биосферен парк „Червената стена“, финансиран чрез Програмата за участие на ЮНЕСКО. Проектът цели да се насърчи устойчивото развитие на парка, в който попадат и засегнатите от инвестиционното намерение села. Екоинспекцията разчита на тясното партньорство с местните жители и пряко си сътрудничи с тях за изпълнението на дейностите по проекта.