14 Юли 2025понеделник11:36 ч.

Ефектът на доминото

/ брой: 92

автор:Аида Паникян

visibility 10994

Мразя да казвам: "Казах ли ти?", но често си го мисля. Както преди дни ДУМА прогнозира, стачката на столичния наземен транспорт ще предизвика ефекта на доминото. Сравненията между заплатите в различните сектори не са добро начало за преговори. Неподготвеният учител и лошият педагог ще осакатят поколения. Припадналият зад волана шофьор или ватман може да вкара в болница и дори да утрепе десетки хора. Полицаят, който не е заловил престъпник, не си върши работата. Некачествената работа на елтехника може да опожари цял вход на жилищен блок и да осакати мнозина. Може да бъдат изброени всички професии, които биха поставили под заплаха националната сигурност, ако служителите не са доволни от условията на труд и от възнагражденията си. У нас протестите за по-високи заплати са нещо обичайно - и предизборно, и следизборно. Те са донякъде на принципа "ако бебето не плаче, не получава храна". Властта се сеща за учители, за полицаи, пожарникари, за водачи на МПС, миньори, за медицински специалисти, само когато те надигнат глас, и хуква да "гаси огъня" с по 10-15 или 30 милиона лева. После историята се повтаря.
Защо ли?
Навярно защото изначално е сбъркан начинът за определяне на възнагражденията на работещите в държавно предприятие или учреждение. А всеки протест напомня на работещите в другите сектори, че и те искат достойно да са заплатени, защото знаят какво следва от некачествената им работа.
Навярно едно от решенията са колективните трудови договори по браншове, съпроводени със строгост в изпълнението, а не с пожелателен характер. Да, по тази точка са необходими сериозни усилия от синдикатите. Защото профсъюзите, които просто организираха стачки на недоволните, яхвайки вълната на недоволството, останаха в началото на ХХ в. Тук е необходима и власт, която осъзнава сериозността на ситуацията, а не власт, която подхвърля някакви пари, без да държи сметка дали те отиват у работещите, или в джоба на директора и секретарката му, и изисква по-добро качество на работа. И в този ред на мисли, последният КТД в здравеопазването е от 2022 г., защото миналата година работодателите от бранша саботираха сключването на нов и минаха между капките заради въртележките на правителства.
Преди дни отново се прокрадна идеята за увеличаване на здравната осигуровка. И пак преди дни подрастващите оцениха грижата за детското здраве със "Среден 3,14". Дали има ученик, получил 3,14, който вярва, че се е представил отлично на изпита? И защо да се вдига здравната осигуровка, като пациентът доплаща почти половината от лечението си?
Националната статистика отчете, че през първото тримесечие на годината разходите за здравеопазване на човек от домакинство са се увеличили с над 8% за година - от 169 на 182 лв.
Очакваната продължителност на живота в ЕС е 81,4 години. У нас била скочила на 75,6 години.
В България смъртността остава най-високата в ЕС.
Властта продължава да бърка в носа си и да "мисли" с какви пари да реимбурсира биомаркерите, които в дългосрочен план биха спестили немалко пари на данъкоплатците и здравноосигурените, а смъртността би паднала. Е, за това е необходимо човек да е посещавал часовете по аритметика. Но къде по-лесно е години наред да не плащаш заслуженото и после да подхвърлиш едни милиончета като прах в очите.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 1

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 1

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ