10 Юли 2025четвъртък23:12 ч.

Китай с твърд и мирен подход към Тайван

Пред парламента управляващите отчетоха висок растеж, стабилни цени, милиони работни места

/ брой: 42

автор:Таня Глухчева

visibility 10113

Китай ще работи с "твърд", а не само с "мирен" подход за връщането на Тайван, обяви премиерът Ли Цян в правителствения доклад, с който бе открита третата годишна сесия на 14-ото Общокитайско събрание на народните представители в Пекин. Тя ще продължи до 10 март. Събитието, известно още като Двете сесии, се смята за най-важното политическо събитие на страната. "Твърдо ще напредваме във възстановяването на единството на Китай и ще работим заедно с китайските си събратя в Тайван в името на великата кауза за подмладяването на китайската нация", каза премиерът. Китай смята Тайван за своя територия. Пред 3000 депутати Ли Цян добави, че военните разходи ще бъдат увеличени със 7,2%, а БВП - с 5%.
2024 г. бе много успешна за политиката на социализма с китайски характеристики, отчете управляващата ККП. Китайският принос в световния икономически растеж достигна 30%, страната се радва на стабилни цени, открити са 12,56 млн. работни места в градските райони, в износа е установен рекорд от 3,2 млрд. долара, подобрени са условията на живот, постигнати са успехи в науката, в опазването на околната среда, страната все повече се отваря към света чрез различни програми. Засилва се борбата с корупцията на всички нива. Въздухът в Пекин вече е по-чист. Все повече се насърчава земеделието, за да се произвеждат качествени местни продукти, подчерта управляващата Китайска комунистическа партия.
2025-а е последната година от изпълнението на 14-ия петгодишен план (2021-2025) и се полагат основите за 15-ия петгодишен план (2026-2030).
Управляващата партия ще продължи да работи за по-справедлив и динамичен бизнес климат, за насърчаване на чуждестранните инвестиции, за засилване на двустранните и многостранните отношения, както и на инициативата "Един пояс, един път". Властите планират да обърнат внимание на науката и технологиите, по-специално на биопроизводството, квантовите технологии, изкуствения интелект и мобилните комуникационни технологии от шесто поколение. Обръща се голямо внимание на зелената и нисковъглеродната икономика.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ