17 Март 2026вторник16:14 ч.

Няколко думи

Сезон на добавките

/ брой: 217

автор:Аида Ованес

visibility 18721

Пак дойде усилното време на пазарлък за коледните добавки към пенсиите. Време, което от години служи на политици или да лъскат собственото си его, или да събират лайкове за следващи избори. Само че, когато атовете се ритат, всеки знае кой си го отнася. 
Първите коледни добавки бяха през 2008 г. - може да се сметне кое правителство бе на власт и социалният министър от коя партия беше. В годините коледните и великденските добавки към пенсиите бяха тема за надцакване на партиите, особено в навечерието на избори. Петнайсетина-шестнайсет години по-късно пак социалист настоява така спорните добавки, за които правителствата ту намират пари, ту - не, да бъдат включени в закона за бюджета, та проблемът най-сетне да получи трайно решение и да не зависят от политическата конюнктура, но отзвук от тогавашната власт нямаше. Да, тези 50-100 или повече лева не са решение на проблема с ниските български пенсии, но са глътка въздух за хората с най-малко пари да посрещнат сносно големи празници. 
Тези дни отново излезе на дневен ред въпросът с добавките. Заедно с възроденото предложение най-накрая те да бъдат регламентирани в закон и да станат своеобразно социално подпомагане.
За да се случи това, навярно ще бъде необходима доста работа, но поне добавките няма да са подчинени на благоволението на една или друга власт. 
За 35 години българският пенсионер преживя какво ли не - опашки пред пощенските станции от 3 ч. след полунощ, та да не свършат парите, пенсии, сложени във фризера от властта, погазване на т.нар. швейцарско правило и прочее. Комай е време за устойчиви решения, вместо да се бълват в социалните мрежи псевдопрогнози от рода на: “Пенсиите са под въпрос”, “Коледните/великденските добавки са под въпрос” и хората периодично да бъдат травмирани.

14-16 евро за килограм агнешко по Великден

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 49

14-16 евро за килограм агнешко по Великден

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 49

Годишната инфлация намалява до 3,3% през февруари

автор:Дума

visibility 601

/ брой: 49

Съюзници отказаха помощ на Тръмп

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 49

Израел започна сухопътна операция в Ливан

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 49

Ушаков изгонил пратеници на Макрон

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 49

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 49

Sic transit...

автор:Таня Джаджева

visibility 478

/ брой: 49

Пълен крах или "рестарт" чрез технологии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 49

Зловещото лице на войната

visibility 590

/ брой: 49

БСП заяви своята идентичност като модерна лява партия

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 49

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ