17 Юни 2025вторник00:37 ч.

Логично решение

/ брой: 78

автор:Евгени Гаврилов

visibility 27962

Парламентарната енергийна комисия прие на първо четене два законопроекта за отлагане на либерализацията на цената на тока за домакинствата. Според първия законопроект БСП предлага реформата да се отложи с две години и да стартира от средата на 2027 г. Вторият законопроект на ИТН предвижда отлагане с пет години.
БСП и ИТН посочват идентични мотиви за отлагане на реформата. Според тях неадекватно са приети срокове, които не дават достатъчно технологично време за подготовка на сложната електроенергийна система, има опасност от рязък скок на цените за домакинствата, липса на защита на енергийно уязвимите групи, прекалена зависимост за средствата във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е в критично финансово състояние.
Без съмнение освобождаването на цените на тока за битовите потребители ще стане факт. Въпросът е това да стане, когато държавата е готова. Тази готовност има много точен индикатор - енергийната бедност.
Според последната информация на Евростат, България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл - 22,5%. Подобна информация едва ли учудва някого. Този въпрос бе поставян от депутатите на БСП многократно в парламента.  
Стигна се до промени в законодателството. Според тях от доходите трябва да се вадят разходите за енергия - ток и отопление. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени вече десетилетия у нас. Ред правителства наливаха всяка година между 80-120 милиона лева под формата на енергийни помощи за 250 000-300 000 семейства. Тези средства се даваха под формата на некачествени въглища и мокри дърва и изчезваха като вода в пясъка.
В този смисъл решението за отлагането на либерализацията е напълно логично. Сега просто не сме готови.

Половината от някои зеленчуци в суперите да са български

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 107

Приходите от ДДС засега изостават от плана за 33% ръст

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 107

Данъчните отчитат 43% ръст в оборота на обменните бюра

автор:Дума

visibility 1099

/ брой: 107

Смъртоносни удари между Израел и Иран

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 107

Политическо убийство в САЩ

автор:Дума

visibility 723

/ брой: 107

Антонио Коща инициира среща София - Скопие

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 107

Дмитрий Песков: Отношенията със САЩ са авгиеви обори

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 107

Ядреният раздор

автор:Юри Михалков

visibility 1192

/ брой: 107

От "Позитано" до... Позитано

автор:Ина Михайлова

visibility 1225

/ брой: 107

Като в детска игра

visibility 868

/ брой: 107

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ