
Договорът с "Боташ" ще ни струва до 6 милиарда лева
Неизгодният документ е резултат от 4-годишното политическо безвремие на служебните кабинети, заяви Драгомир Стойнев
/ брой: 87
В договора с турската газова компания "Боташ" няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков. Той съобщи, че "Булгаргаз" ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от предходната 2024 година.
"Над 4 милиарда лева или грубо около 4,2 милиарда лева, ако не броим индексациите, които предстоят през следващите 13 години. Ако направим и тази ескалация, аз съм сигурен, че стойността ще набъбне на 6 милиарда лева. Аз съм готов да поканя всеки един, който има желание, възможност или визия максимално бързо да бъде предоговорен този договор", заяви Станков.
"Мога образно да кажа, че "ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили", каза министърът.
Бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов заяви, че президентът Румен Радев не е оказвал натиск за подписване на договора с "Боташ" за доставка на газ през Турция. Това каза и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, бивш министър на енергетиката. Росен Христов подчерта, че енергийната криза и необходимостта в спешен порядък да се осигурят алтернативни енергийни източници са причините за подписването на договора и че той не се изпълнява с пълния си капацитет.
"Договорът с "Боташ" е неизгоден за държавата и тази констатация е ясна за всички. Но за това вината е основно политическа и трябва да признаем, че 4 години липсваше политически диалог и държавническо мислене. Позволихме едно безвремие, през което служебни правителства да сключват договори, които не са в тяхната компетентност". Това заяви председателят на парламентарната група на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Драгомир Стойнев от парламентарна трибуна.
Стойнев изрази и своето притеснение относно финансовото състояние на "Булгаргаз“ и препоръча на министъра на енергетиката да подготви сериозен юридически анализ. "Големият въпрос е и какво се случва с договора с Азербайджан? При една изключително негативна ситуация с "Булгаргаз“ трябва да се предприемат предварителни разговори с тях, за да не се окаже, че нещо добро за страната може да бъде окончателно загубено“, предупреди той.