Атанас Зафиров:
Спираме да харчим безусловно пари за разселени лица от Украйна
Програмата на МС стъпва върху необходимите условия за достъп до заетост, образование и социална подкрепа, заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП
/ брой: 80
"Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и им дава реална възможност да се интегрират пълноценно на пазара на труда. Изключително удовлетворен съм, че по мое предложени Министерският съвет на свое заседание прие нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в България". Това коментира вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров във Фейсбук.
Основен акцент в програмата е осигуряването на условия за дългосрочна интеграция - чрез достъп до заетост, образование и социална подкрепа, така че разселените лица да изградят самостоятелен живот. В процеса по интеграция се предвижда държавните органи да участват с оглед областта на компетентност или експертиза, като техните администрации имат задължение да информират по достъпен начин и да консултират лицата с предоставена временна закрила за възможностите да бъдат подкрепени с интеграционни мерки.
"След сериозна и почти денонощна тримесечна работа на експертите от председателствания от мен Национален оперативен щаб, намерихме решение на отлаган и повече от 2 години междуинституционално прехвърлян отказ за поемане на отговорност относно нейното трансформиране с оглед икономическото състояние и бюджетните проблеми в България. Програмата стъпва върху необходимите условия за тази интеграция - достъп до заетост, образование и социална подкрепа, така че разселените лица да имат възможност да живеят и най-вече да се трудят самостоятелно. Тоест, тя е основно насочена към това те бъдат стимулирани да се включат в пазара на труда", подчертава Зафиров.
По думите му човешкото и хуманно отношение изисква и възможни буфери. "Те предвиждат еднократна хуманитарна подкрепа за настаняване за срок до 60 дни в рамките на действие на временната закрила. За рисковите групи, каквито са деца до 12-годишна възраст, придружавани от един родител, бременни жени, хора с трайни увреждания, с психични проблеми, лица над 65-годишна възраст, настаняването е за целия срок на временната закрила. Това ще се извършва обаче след направена преценка за принадлежност от териториалните подразделения на Агенцията за социално подпомагане", пояснява Зафиров.