14 Юли 2025понеделник14:37 ч.

Няколко думи

Трудна задача

/ брой: 40

автор:Евгени Гаврилов

visibility 19902

Тези дни, в които ври и кипи около бюджета, правителството си постави амбициозната цел да намали сивата икономика у нас от 30% до 10% като част от мерките за увеличаване на приходите в хазната. Каква е ситуацията в момента и изпълними ли са намеренията на кабинета?
В началото на февруари Институтът на философия и социология при БАН представи в парламента проучване, според което сивият сектор у нас остава невъзможен за овладяване и не помръдва от равнището си през последните 20 години. Освен това данните на Евростат ни гарантират първото място по сива икономика в ЕС от две години насам. Авторите на проучването били шокирани, че голяма част от анкетираните се гордеят от факта, че не спазват законите, а работодателите в някои региони се срамували да кажат, че си плащат данъците.
В рамките на изследването е разработен индекс за толерантност към сивата икономика. При нормално ниво от 20-30% у нас толерантността е 74,7% от 100 възможни, а при младите хора достига 91,5%, т.е. имаме почти пълна толерантност към сивия сектор.
Понятията "икономика в сянка" и "сива икономика" дойдоха у нас с идването на т.нар. демократичен преход. С тях се описва стопанската дейност, която, без значение дали е законна или незаконна, не се отчита от националната статистика.
В началото на 90-те години на миналия век нейното съществуване бе донякъде неизбежно, защото чрез нея хората успяваха да оцелеят. Наистина няма как, когато гледаш в двора си домати и дадеш няколко от тях на съседа за салата, той да впише това в годишната си данъчна декларация като доход и да плати данък, като изчисли стойността на зарзавата по пазарните цени на дребно във времето, когато сте му го дали. Това е прекалено и не може да стане, защото разходите за контрола на подобна стопанска дейност ще надхвърлят ползите.
Доматите, подадени през оградата, не са проблем. Проблемът са данните от цитираното социологическо проучване. Проблемът е и, че съществуването на икономиката в сянка с годините почти бе официализирано. Борбата с нея се изразява главно с традиционни проучвания на една бизнес организация, след които обаче не следва нищо съществено.
Азбучна истина е, че хранителна среда за сивата икономика са политическият хаос, който през последните години у нас е в изобилие, данъчното бреме и лобистките закони, създавани от корумпирани политици. Един от начините да се установи наличието на сива икономика е като се следят потреблението и декларираните доходи.
Например България уж е най-бедната държава в ЕС, но е на челно място по брой на луксозни автомобили, които човек с обикновена заплата не може да си купи. Явно изсветляването на икономиката се оказва само на книга, а задачата, която си е поставило сегашното правителство, ще бъде трудно изпълнима.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ