21 Януари 2026сряда17:30 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мечтая да имам дом

/ брой: 8

автор:Барбара Пейчинова

visibility 7080

От 18-годишна не познавам чувството да имаш дом. Заминах да живея и да уча в Англия и оттогава досега преживявам одисеята да сменям жилища постоянно и никога да нямам сигурност. В Англия за първи път разбрах какво е винаги да си с единия крак на улицата. Трябваше да работя и да се издържам сама и неведнъж получавах предупреждения от университета, че ако не плащам вноските по общежитието си навреме, ще изгубя и образованието си, и временния покрив над главата. За щастие завърших, но смених и много местожителства. Живях с познати, живях и с непознати, някои бяха нормални, други - не, но кой знае как и аз съм изглеждала в техните очи. 
Когато се прибрах в България, смяната на жилища продължи, смених поне 3, като най-дълго се задържах в едно за 7 години, но в един момент трябваше да го напусна, защото просто не можех вече да си позволя да се издържам сама с 2 деца. Така на 32 години се озовах отново при родителите си и повече от всякога се почувствах бездомна, провалена и без реална перспектива за собствен дом, поне в настоящия момент. 
Към днешна дата в България се твърди, че 40% от жилищата са необитаеми, а по последни данни на Евростат България е на трето място по поскъпване на цените на жилищата в Европа. Междувременно съм сигурна, че моят случай не е единствен и други млади хора се чудят дали изобщо ще успеят да се сдобият с жилище в този живот.
Не знам какво чудо трябва да се случи в моя живот, за да се озова един ден на място, което да нарека свое и си мисля дали изобщо децата ми ще дочакат този момент, или вече ще са пораснали и поели по своя път. 
Живеем в свят, в който придобиването на дом за някои хора изглежда като все по-недостижима мечта, докато хиляди жилища стоят заключени, необитаеми, изоставени или чакащи някой платежоспособен купувач да заплати все по-бързо вдигащите се цени. 
И докато аз мечтая за място, което да нарека свой дом, ежедневно се разминавам с жена, която спи на улицата. 
Колкото и да ми се иска да вярвам, че моята мечта все пак може да се сбъдне, докато икономическата ситуация е такава, липсва реална социална политика и подкрепа за придобиване на собствен дом и от ден на ден животът става все по-труден и предизвикателен, прочитам този цитат и се чудя да се засмея ли, или да заплача: "Хубаво е човек да мечтае. Хубаво е и да чака. Само да не умре, докато чака.“

Пуснаха граничния пункт „Рудозем-Ксанти“

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 13

Инвестициите до ноември 2025 г. доближиха 3 млрд. евро

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 13

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 13

Газът поскъпва с 4% през февруари

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 13

Европа ще се съгласи за Гренландия

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 13

ЕС сключва търговско споразумение и с Индия

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 13

Великобритания забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 13

Накратко

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 13

Игра на сенки

автор:Александър Симов

visibility 895

/ брой: 13

Зависими и безсилни

автор:Таня Глухчева

visibility 700

/ брой: 13

Ами ако Тръмп реши да ползва газа като оръжие?

visibility 709

/ брой: 13

Вековната измама за страшилището Русия

автор:Юри Михалков

visibility 765

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ