13 Декември 2025събота14:25 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Поставят в локомотивите уреди срещу пияни машинисти

/ брой: 85

автор:Дума

visibility 7001

Пияни машинисти вече няма да могат да карат влака. Във всички локомотиви ще бъдат монтирани интерлоксистеми, които няма да позволяват потегляне на влака при пияни машинисти. Ще бъдат въведени и рамки дрегери на работните места на диспечерите, които също няма да могат да достигнат до работното си място пили, и ще минават тестове. Въвежда се и график за проверка за употреба на наркотици плюс инцидентни проверки.
Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Той отчете резултатите от предприетата от него политика за нулева толерантност към нарушения на правилата за безопасността в железниците.
Интерлок системи, които не позволяват стартиране на влака, вече са въведени от един от частните оператори. Ще взаимстваме тази практика, коментира Караджов. Той отчете, че на 52 гари и 11 жп спирки са монтирани камери, като е пусната поръчка за камери за още 162 гари. “В локомотивите също ще има двустранни камери - ще записват аудио и видео от кабината плюс видео напред, монтирането вече започна в 3 от локомотивите, пусната е поръчка за допълнителни 20”, коментира Караджов. Той уточни, че догодина се чакат още 60 мотриси, които ще пристигнат с вече монтирано такова оборудване.
“От следващия месец ще бъде достъпна на сайта на НКЖИ база данни за показателите по безопасността и от системата на наказания на нарушителите. От нея ще става ясно дали става дума за изолирано нарушение или системно нарушение на правилата за безопасност. Ще се разделяме с рецидивисти при второ нарушение на правилата за безопасност”, каза още Караджов.
Той обяви, че министерството е готово с първоначална оценка на въздействието на Закона за железопътния транспорт. Останах изумен, че не е правена оценка на въздействието на закона, който е влязъл в сила преди повече от 20 години, коментира още Караджов. Той съобщи, че е постигната договореност и с програма Jaspers, които ще анализират всички компоненти на системата за безопасност и ще дадат препоръки за промени в процедурите и допълнителни инвестиции. На базата на тези анализи и оценката за въздействието ще бъдат приети промени в редица наредби, коментира Караджов. Той отчете общ спад на всички инцидентни ситуации от 220 на 156 случая или с 20%. Инцидентите са намалели от 22 на 17 случая.

Онлайн банкирането спира заради еврото за няколко дни

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 234

Ново разписание на влаковете влиза в сила от неделя

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 234

Барове на плажа - само до 2% от площта му

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 234

Сърбия иска горива от България и Румъния

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 234

Гръцките фермери удължават блокадите

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 234

САЩ притискат Киев, ЕС е на негова страна

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 234

Сретен Йосич излезе от затвора

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 234

Хлъзгави метафори

автор:Чавдар Найденов

visibility 1428

/ брой: 234

Пак ли куц избор

автор:Юри Михалков

visibility 1114

/ брой: 234

За "младежката енергия" и налапаната въдица

visibility 684

/ брой: 234

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ