Логично решение
/ брой: 78
Парламентарната енергийна комисия прие на първо четене два законопроекта за отлагане на либерализацията на цената на тока за домакинствата. Според първия законопроект БСП предлага реформата да се отложи с две години и да стартира от средата на 2027 г. Вторият законопроект на ИТН предвижда отлагане с пет години.
БСП и ИТН посочват идентични мотиви за отлагане на реформата. Според тях неадекватно са приети срокове, които не дават достатъчно технологично време за подготовка на сложната електроенергийна система, има опасност от рязък скок на цените за домакинствата, липса на защита на енергийно уязвимите групи, прекалена зависимост за средствата във фонд "Сигурност на електроенергийната система", който е в критично финансово състояние.
Без съмнение освобождаването на цените на тока за битовите потребители ще стане факт. Въпросът е това да стане, когато държавата е готова. Тази готовност има много точен индикатор - енергийната бедност.
Според последната информация на Евростат, България е на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по дял на хората, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл - 22,5%. Подобна информация едва ли учудва някого. Този въпрос бе поставян от депутатите на БСП многократно в парламента.
Стигна се до промени в законодателството. Според тях от доходите трябва да се вадят разходите за енергия - ток и отопление. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Проблемите с енергийната бедност са нерешени вече десетилетия у нас. Ред правителства наливаха всяка година между 80-120 милиона лева под формата на енергийни помощи за 250 000-300 000 семейства. Тези средства се даваха под формата на некачествени въглища и мокри дърва и изчезваха като вода в пясъка.
В този смисъл решението за отлагането на либерализацията е напълно логично. Сега просто не сме готови.