06 Януари 2026вторник00:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Демография ли?

/ брой: 238

автор:Ваня Григорова

visibility 12760

За втора поредна година майчинството през втората година на отглеждане на детето е замразено на 780 лв. Причината за замразяването през настоящата е това, че на работодателите беше опростено изплащането на единия ден болнични - до 2023 г. покриваха първите три, от 2024 г. само първите два дни. Защо се отразява на майчинството? Защото фондът, от който се изплащат и болничните, и майчинството, е един и същи. Когато натоварваш с разходи частта за болнични, трябва да орежеш майчинството, за да не се увеличат общите разходи.
Защо тази година се замразява? Защото трябва да орежем разходите генерално, за да запазим дефицита нисък и да влезем в еврозоната. Демография ли?
Може би от 8 години не е увеличено плащането за майки студентки и си стои на 2880 лв. Тази жена няма да ражда всяка година, но вероятно ще работи след завършването на висшето си образование до края на активния си живот. Т.е., ще прави вноски. Но няма да получи никога подкрепа. Защото правителствата неглижират нуждите на майките.
Минималното обезщетение за безработица остава 18 лв. Това са около 360 лв. на месец. Човек, който е получавал обезщетение за безработица, започва работа и работи две години и половина с осигурителен доход от 2500 лв. например, ако се наложи да напусне или работодателят му реши да се освободи от него, преназначи го на друга позиция с изпитателен срок и го освободи в изпитателния срок, ще получава само 360 лв., вместо 1500 лв.
В същото време минималните осигурителни доходи остават на равнището на минималната работна заплата. Т.е. дори директор на оръжеен завод може да се осигурява на 1077 лв., колкото и чистачката.
И още, и още и още. Ако това не е навеждане пред заможната класа и работодателите, не знам кое би било. Бюджетът е върховната философия на управлението, на политиката. И той е такъв от години. Защото огромната част от хората гордо заявяват, че не се интересуват от политика.
Ето това е политика, харесва ли ви?

Фейсбук

Камерите ще снимат камионите в изпреварващата лента

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 1

Увеличиха пътните такси за най-дългата магистрала в Гърция

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 1

По Нова година цените на храните са се повишили

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 1

Одобрена от Тръмп начело на Венецуела

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 1

Сърбия обяви търг за петролопровод

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 1

Гръцките фермери блокират страната

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 1

Още четирима убити при сблъсъците в Иран

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 1

Прокобите свършиха

автор:Евгени Гаврилов

visibility 775

/ брой: 1

Военна операция с много неизвестни

автор:Таня Глухчева

visibility 867

/ брой: 1

Брутално погазване на международното право

visibility 813

/ брой: 1

"Индипендънт": Тръмп отприщи анархия, която бележи края на Запада

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 1

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ