06 Януари 2026вторник00:26 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

За погубените детски мечти и надежди

Какъв трябва да е новият директор, за да успее да се справи с този батак и погром?

/ брой: 239

visibility 29807

Яна Шишкова

И така... Евтимов (директорът на 138-о училище в София - бел. ред.) е уволнен и остава в следствието, след което следва обвинение... 
Щастлива ли съм? Злорада ли съм? Отмъстителна?
Не. Безкрайно изтощена и тъжна. Защото няма да го съдят за главното - съсипаните съдби на учителите. Съсипаното училище, което няма как да бъде възстановено, ако не стане някакво чудо и пак ще отнеме десет години поне да се съвземе от всички щети на изчезналите кадри, убитите методики, съсипаната репутация.
Защото няма никой да го съди за убитите мечти и надежди на семействата, които са се борили децата им да влязат в училището. Защото същите тези деца няма да могат повече да погледнат с доверие нито един учител, нито един ръководител в целия си живот, знаейки, че онзи, на когото е поверена тяхната безопасност, е бил чудовището, което ги е следило и дебнело да навреди. Загубата на вяра в институцията води до загуба на мотивация и пълно неглижиране на образованието, което вече просто няма да им е ценно.
Това са 1400 деца. С 2800 родители. С 5600 баби и дядовци. Погубени надежди, погубено бъдеще, което ще се възстановява бавно, трудно, със зверски усилия. И за това няма да има издадена присъда и няма наказание, което да удовлетвори пострадалите.
В моя случай - влошено здраве и пълна загуба на мотивация за преподаване. Аз повече просто не мога да преподавам. Поне не в обозримо бъдеще. А това кой ще ми върне? А кой ще компенсира липсата на транслация на всичко натрупано към младите? Същото важи за всичките останали мои чудесни над 40 колеги.
Какъв трябва да е новият директор, за да успее да се справи с този батак и погром и да възсъздаде поне подобие на това, което направихме ние? Не знам, но от сърце му желая успех. В името на децата.
А аз все пак за пръв път ще легна спокойна след почти две години адски терор. Защото знам, че децата са избавени от това чудовище завинаги! Надявам се и от всичките му разсейки, които докара на различни постове в училището.

Фейсбук

Камерите ще снимат камионите в изпреварващата лента

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 1

Увеличиха пътните такси за най-дългата магистрала в Гърция

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 1

По Нова година цените на храните са се повишили

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 1

Одобрена от Тръмп начело на Венецуела

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 1

Сърбия обяви търг за петролопровод

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 1

Гръцките фермери блокират страната

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 1

Още четирима убити при сблъсъците в Иран

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 1

Прокобите свършиха

автор:Евгени Гаврилов

visibility 775

/ брой: 1

Военна операция с много неизвестни

автор:Таня Глухчева

visibility 867

/ брой: 1

Брутално погазване на международното право

visibility 813

/ брой: 1

"Индипендънт": Тръмп отприщи анархия, която бележи края на Запада

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 1

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ