22 Декември 2025понеделник12:08 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Свобода" на пазара ли?

/ брой: 29

автор:Боян Дуранкев

visibility 20647

"Свободни пазари" има само в умовете на свободните от интелект. И на лобистите.
13-и, ден без покупки в онези монополизирани сектори, които дерат кожи на касите. А в партийното събрание, весело наричано "народно", се избиват да се чифтосват като неолиберали от последния ден, понеже не са чели достатъчно умни книжки.
"Свободата на пазара", свободата на вейповете, свободата на ценообразуването, охкания за спада на чуждестранните инвестиции и др. подобни, за които един (начетен) университетски преподавател ще им лепне двойката без да се замисли. Не че след нахлуването на политици във висшето образование нивото се е повишило, даже напротив!
Още помня как един финансов министър стана "почетен доктор" на университет, разбира се, срещу известна сума пари, дарена от държавата на този университет. И разписан чек от министъра. И сега се наблюдава как от НС и МС се прелива на университетите и обратно...
"Свобода" на пазара ли?
Ако свободата е човешка ценност, то ние, хората, сме тези, които ще определяме свободно рамките на пазара. А не пазарЯт свободно да ни диктува какво ние да купуваме, на какви цени и какво да потребяваме!
Та да надникнем в "свободата на пазара":
Къде може да се напазаруват роби? Никъде! Пазарът днес е по-свит от времената на Клавдий. Свит от обществото!
Къде може да си купим атомна бомба? Никъде.
Къде може да видим реклама на цигари и на алкохол? Никъде, знаем, че са вредни!
В цивилизования свят обществото има СВОБОДАТА да определя рамките на пазара!
А когато обществото и "институциите" са импотентни и корумпирани?
Къде може да се насладим на реклама на хазарт? В България, където гащите са напълнени. Имам предвид с пари от хазартната олигархия. В.Б., кажи си!
Къде може да си напълним хладилника с втечнено сирене, колбаси от "нещо" или мляко от вносен прах? Пак в България!
Въпросче към четящите: искате ли такава свобода на пазара или искате пранги за измамниците и техните чадъри?
"Полезните идиоти", които разрешиха "свобода на пазара", направиха така, че да няма български банки и печалбите да се изнасят всяка година навън с милиарди; подземните богатства да се дават на концесии за стотинки на чуждестранни алчни корпорации; разрешиха монополизирането на територии от чужди вериги хипермаркети; затварят си очите пред некачествените продукти, които тровят и убиват; постигнаха "уплътняване на терени" в столицата и големите градове в полза на "собственици" против интересите на гражданите и т.н.
Пазарът не трябва да е "свободен". Ние, хората, трябва да вземаме решения какво е полезно за обществото, т.е. за нас, и кое е вредно. Свободни решения, а не "свободен" пазар!

Фейсбук, със съкращения

Не бива да се отрича постигнатото от левицата

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 240

Защо разцепеният блок в "Хаджи Димитър" е пета резерва за ремонт?

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 240

Неприемането на редовен бюджет ще има тежки последици

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 240

Румен Радев връчва първия мандат след Нова година

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 240

За първа година приходите от пътни такси надхвърлят 1 млрд.

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 240

ВАС отмени уикенд винетката

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 240

"Фич" запази рейтинга на България

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 240

Кремъл критикува Киев и Брюксел

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 240

САЩ конфискуваха нов танкер на Венецуела

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 240

Сърбия има горива до 25 януари

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 240

Накратко

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 240

Подлост

автор:Александър Симов

visibility 102

/ брой: 240

Нищо не остана

автор:Александър Симов

visibility 10709

/ брой: 239

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ