03 Юли 2025четвъртък18:44 ч.

Ремонтът на Бузлуджа ще струва 7,5 млн. евро

Експертите на Пласидо Доминго предлагат да запазим петолъчката на паметника

/ брой: 237

автор:Христо Димитров

visibility 3860

7,5 млн. евро без ДДС ще струва ремонтът на монумента на връх Бузлуджа. Сумата включва и направата на специален асансьор по пилона, за да могат посетителите да се наслаждават на гледката от 70-метрова височина, обявиха експертите на "Европа Ностра" и Европейската инвестиционна банка, които неотдавна посетиха на място рушащата се вече 2 десетилетия стоманобетонна конструкция.

Сумата е съобщена в изготвените от представителите на оперната звезда Пласидо Доминго - почетен президент на "Европа ностра", финансови и технически доклади с препоръки за съхраняването на паметника, създаден по проект на арх. Георги Стоилов през 1981 г. Парите могат да бъдат предоставени от Европейския фонд за регионално развитие или от Кохезионния фонд, ако бъде изготвен проект, с който да се ангажира държавата в лицето на правителството. Според авторите на докладите - водещи специалисти от международен мащаб, "Паметникът Бузлуджа е уникално инженерно постижение" и "Шедьовър на архитектурата и изкуството от явно европейско значение заради своята история, изключителни характеристики и многобройни възможности за ново предназначение". 

Те предлагат той първо да бъде обезопасен, което ще струва около 500 000 евро. Тази сума може да бъде предоставена от републиканския бюджет като целева субсидия. Преди това обаче комплексът трябва да получи статут на "Паметник на културното наследство от национално значение" по българското законодателство.

Към този момент сградата е държавна собственост и в момента се управлява от областната администрация Стара Загора. "Министерският съвет трябва да прехвърли собствеността на паметника на държавната институция, която ще носи отговорност за изпълнението на проекта и за стопанисването му. Най-вероятно е, това да бъде Министерство на културата, а друга възможност е това да бъдат старозагорската областна администрация или общината в Казанлък", уточняват още авторите на докладите. Според тях предоставянето на концесия или прехвърлянето на управлението на сградата на частна фирма не е препоръчително, макар на по-късен етап това можело да стане.

"Основните комунистически символи (например звездите, текстът на основната фасада, медальонът на тавана в централната зала и мозайките) трябва да бъдат запазени заради тяхната архитектурна стойност и художествено майсторство, но не трябва да се възстановяват", са казва още в заключените на експертите. Те подчертават, че при интерес от страна на българските власти, EIB JASPERS (независим екип, специализиран в подготовката на качествени проекти за финансиране от ЕС) би дал безвъзмездна техническа помощ за подготвянето на документите за кандидатстване.

Теменужка Петкова: Събрали сме с 3,26 млрд. лв. в повече

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 120

НАП и АПИ питат хората доволни ли са от тях

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 120

Изпреварваме Гърция и Испания по чистота на водите

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 120

Белгия възражда минната индустрия

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 120

Гърция въведе такса "Остров" за туристите

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 120

Жега в Европа, студ в Латинска Америка

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 120

Лъжица катран по бялата престилка

автор:Аида Паникян

visibility 537

/ брой: 120

Тъмни облаци надвисват над бюджета

visibility 536

/ брой: 120

Първи дом за младите - мисия невъзможна

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 120

Странна работа

автор:Таня Джаджева

visibility 815

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ